Futbol tarihinin en köklü turnuvalarından birisi olan Dünya Kupası, 4 yıllık sürenin ardından 20 Kasım Pazar günü futbolseverlerin karşısına çıktı. Bu sene Katar’da düzenlenen Dünya Kupası karşılaşmaları milyonlarca futbolsever tarafından yakından takip edilirken 18 Aralık Pazar günü beklenen an geldi ve finale kalan Arjantin ile Fransa takımları sahada kozlarını paylaştı. 

Maç süresi boyunca çekişmeleri anlara şahitlik eden futbolseverler, 3- 3’lük skorun ardından penaltılara uzayan karşılaşmada nefeslerini tuttu. Atılan her bir penaltıda hem stattan hem de evlerden tezahüratlar yükselirken gecenin sonunda 4’e 2’lik penaltı skoru ile 2022 Dünya Kupası’nı kazanan taraf Arjantin oldu. 

Efsanevi futbolcu Messi’nin yer aldığı Arjantin’in kupayı kaldırması çoğu ülkede heyecan ile karşılanırken kupa kaldırma töreninden sonra arama motorlarında turnuva tarihine ve kupaya ilişkin araştırmalar yapılmaya başlandı. Futbolseverler kupanın gerçek altından mı yapıldığını, şimdiye kadar kupayı kaldıran milli takımları ve turnuva tarihine ilişkin diğer detayları merak etmeye başladılar. 

FIFA kurallarını çiğnediği kesinleşen Nusret'e ters köşe! ABD futbol turnuvasından men edildi! FIFA kurallarını çiğnediği kesinleşen Nusret'e ters köşe! ABD futbol turnuvasından men edildi!

DÜNYA KUPASI’NIN TARİHİ VE TURNUVA ŞAMPİYONLARI!

dunya-kupasinin-tarihi-sasirtti-hangi-takim-kac-kere-sampiyon-oldu-dunya-kupasi-altindan-mi

1930 yılından bu yana düzenlenen Dünya Kupası Turnuvası, kurucusu olan Jules Rimet’in adının bulunduğu kupa ile gündeme geldi. Zamanın FIFA yöneticilerinden birisi olan İtalyan Doktor Ottorino Barassi, ayakkabı kutusunun içerisine koyduğu kupayı yatağının altına gizledi. 

1966 senesinde İngiltere’de oynanan finaller esnasında sergilenen kupa, o dönem içerisinde tespit edilemeyen bir şekilde ortaya kayboldu ve 2- 3 gün sonra Londra’da “Pickles” isimli bir köpek tarafından çalılıklar arasında bulundu. 

Tarih boyunca farklı olaylara konu olan kupa, 4 yılda bir el değiştiriyor. Sansasyonel olaylar ile gündeme gelen kupa, şimdiye kadar şu milli takımlara verildi:

  • İngiltere: 1 kez
  • Uruguay: 2 kez
  • Fransa: 2 kez
  • Almanya: 4 kez
  • İtalya: 4 kez
  • Brezilya: 5 kez
  • İspanya: 1 kez

DÜNYA KUPASI GERÇEK ALTINDAN MI YAPILDI?

6 kilo 175 gram ağırlığına olan Dünya Kupası’nın tabanında iki adet malakit taş bulunmaktadır. Kupa, 18 ayar altından yapılmıştır. 4 yılın sonunda el değiştiren kupa o senenin şampiyonuna verilirken eski şampiyonlara altın kaplamadan yapılan farklı bir kupa teslim edilmektedir.