Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de

Altın piyasalarında son hafta yaşananlar piyasa oyuncuları tarafından endişeyle takip edildi. İnişli çıkışlı yapısıyla bir süredir dikkat çeken altın piyasaları hakkında önemli değerlendirmeler de gecikmedi. İki dev bankadan kritik tahminler piyasaları karıştırdı. 

COMMERZBANK’TAN BEKLENMEDİK ALTIN TAHMİNİ!

Mevcut cirosuyla Avrupa’nın en büyük emlak bankası olan Almanya Frankfurt merkezli Commerzbank analistleri yeni altın tahminlerini açıkladılar. Banka stratejistlerine göre altın fiyatı güçlü bir değer kazanan ABD doları nedeniyle baskı altında kalacak. ABD Merkez Bankası (FED) tarafından gelen faiz hamleleri sonrasında USD’nin güçlenmesi piyasalarda etkisini göstermeye devam ediyor. 

Commerzbank analistleri piyasalarda yaşanan son gelişmeler sonrasında altın tahminlerini düşürdüklerini belirttiler. Doların bir süre daha güçlü kalacağı ön görüsü nedeniyle altın tahminlerinin düşürüldüğü ifade ediliyor. 

TD SECURİTİES ALTIN TAHMİNİNİ GÜNCELLEDİ! 

dunyanin-onde-gelen-iki-bankasindan-kritik-altin-tahmini-altin-yatirimcisi-resmen-sokta (2)

Küresel alanda devletlere ve kurumlara yatırım bankacılığı hizmetleri sunan Kanadalı dev bankadan da benzer bir değerlendirme geldi. TD Securities uzmanlarına göre altın trendinde sürekli bir değişme karşı güvenlik marjının oldukça yüksek olduğuna işaret edildi. Altında yıl sonundan önce 2.000 doların üzerinde bir toparlanma olmazsa fiyatlardaki düşüş eğiliminin de devam edeceği aktarıldı. Faiz hamleleri ve diğer küresel gelişmeler kapsamında altın fiyatlarında belirsizlik tehlikesinden de söz edildi. Altında bir süre daha inişler ve çıkışların olabileceği ifade ediliyor.  

ALTIN PİYASALARINDA SON DURUM NE? 

Hafta boyunca inişli çıkışlı seyreden altın piyasalarında 8 Ekim Cumartesi itibariyle kritik seviyeler görülmeye devam ediyor. Ons altın 1.695 dolar seviyelerinde seyrederken, gram altın 1.000 lira bandında hareket ediyor. Çeyrek altında ise hafta sonu kapalı olan piyasalarda 1680 dolar seviyelerinde satış fiyatı takip edilecek. Yeni haftada altının ne yönde hareket göstereceği ise merak ediliyor.