Düzce'de sabaha karşı korkutan bir deprem meydana geldi. 5.9 şiddetinde olduğu açıklanan deprem vatandaşlarımızın ciddi oranda panik olmasına neden oldu. Depremin ardından oluşan panik ortamının atlatılmasının ardından akıllara gelen ilk soru bu depremin beklenen büyük İstanbul depremini tetikleyip tetiklemeyeceği oldu. 

Düzce'nin Gölyaka bölgesi merkez üssü olmak üzere bir deprem meydana geldi. 5.9 şiddetindeki bu deprem uzmanlar tarafından başlı başına orta şiddetli bir deprem olarak tanımlandı. Söz konusu deprem hakkında yorumlarını ileten jeologlar ve deprem uzmanları, söz konusu depremin bir artçı olmadığını, beklenmedik bir fay hattının kırıldığı dile getirdi. Düzce depreminin ardından 100'ün üzerinde irili ufaklı artçı sarsıntılar yaşandı. Uzmanların yorumuna göre Düzce'nin zemininin kısmen daha yumuşak olmasından ötürü, depremin olduğundan daha fazla hissedildiğini dile getirdi. 

Tereyağı 129 TL’ye, sucuklar 62,50 TL’ye, peynirler 19,50 TL’ye düştü! İşte 24 Ocak BİM indirimleri Tereyağı 129 TL’ye, sucuklar 62,50 TL’ye, peynirler 19,50 TL’ye düştü! İşte 24 Ocak BİM indirimleri

Düzce depremi sonrasında önemli bir göçük yaşanmazken, yaşamını yitiren vatandaşımız da olmadı. Sevindirici haberlerin ardından zaman zaman gündeme gelen ve İstanbul ile çevre illerde yaşayan milyonlarca vatandaşı endişelendiren büyük İstanbul depremi gündeme geldi. Deprem hakkında yayın yapan hemen her kanalda, konuk olan jeolog ve deprem uzmanlarına aynı soru soruldu. Düzce depremi büyük İstanbul depremini tetikler mi? İstanbul depremi hakkındaki beklentiler kuvvetlendi mi?

Deprem uzmanlarının geneli İstanbul depremi hakkında hemen hemen aynı yanıtı verdi. Düzce'de gerçekleşen deprem, İstanbul'da beklenen büyük depremin tetikleyicisi olmayacak. Beklenen büyük İstanbul depremine neden olacağı düşünülen fay hattı ile sabaha karşı meydana gelen Düzce depremini oluşturan fay hattı farklı. Dolayısıyla çok yakın bir zamanda meydana gelse dahi, Düzce deperminin, İstanbul depremini tetiklediğinden bahsetmek mümkün değil.

Uzmanların bu açıklaması bir nebze olsun İstanbulluların rahatlamasına neden olsa da kulak arkası edilmemesi gerekn bir uyarı da geldi. Yakın zamanda 7 veya daha yüksek şiddetli bir İstanbul depremi bekleniyor. İstanbul'da bu deprem olmadan gerekli önlemler alınmalı. Kentsel dönüşüm projeleri çok geç olmadan tamamlanmalı. Vatandaşlar deprem konusunda bilinçlendirilerek, deprem esnasında ve sonrasında nasıl davranacaklarına dair gerekli bilgilendirme yapılmalı. Özellikle risk teşkil eden yapılarda gerekli güçlendirmeler yapılmalı ve mobilya dekorasyonu depreme uygun şekilde yapılmalı.