Arabası olanlar buraya! ŞOK aktüel ürünlerinde arabanız için yok yok Arabası olanlar buraya! ŞOK aktüel ürünlerinde arabanız için yok yok

Geçtiğimiz gece sabaha karşı Düzce ve çevresinde yaşayan vatandaşlarımız bir sarsıntı ile uyandı. Korkutan sarsıntı, Düzce ve çevresinin yanı sıra İstanbul, Bursa, Eskişehir ve hatta Ankara'dan dahi hissedildi. Gün ışıması ile birlikte deprem hakkında detaylar da günyüzüne çıktı. Ülke geleninde tüm vatandaşlarımızın merakla araştırdığı ölü ve yaralı var mı? sorusu da yanıtını buldu. 

Düzce'de yaşanan depremin ardından yaşanan paniğin bir nebze olsun atlatılmasının ardından, özellikle deprem bölgesinde yakınları olan vatandaşlar hemen sarsıntının yarattığı zayiat hakkında bilgi sahibi olmak iççin araştıma yapmaya koyuldu. Deprem anında oluşabilcek bilgi kirliğini önlemek için en kısa sürede bilgilendirme yapmak üzere yetkililer derhal çalışmalara başladı. İlk açıklama AFAD'dan bilgi aldıktan sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan geldi. Soylu ilk açıklamasını AFAD merkezinden yaptı. İlk açıklamaya göre deprem nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşımız olmadı.

Soylu AFAD'dan ilk bilgileri aldıktan sonra deprem bölgesine hareket ederek yerinde incelemelerde bulundu. Aynı zamanda yürütülen saha çalışmaları da kısa süere tamamlandı. Deprem bölgesinden de bir açıklamada bulunan Bakan soylu, ahır benzeri birkaç küçük yapı dışında göçük yaşanmadığını ve can kaybı olmadığını dile getirdi. Yaralı sayısı hakkında da resmi açıklama geldi. 37'si Düzce'de olmak üzere, çevre illerde de yaralanan vatandaşlarımızla birlikte 50 kişi yaralandı. 

Panik Yaralanmalarına Dikkat

Her depremden sonra gündeme gelen panik hali Düzce'de yaşanan 5.9 şiddetindeki depremden sonra da gündeme geldi. Yaralanan 50 kişinin arasında panik nedeniyle cam veya balkon gibi yerlerden atlayarak yaralanan, bulundukları yapıyı terk etmeye çalışırken düşen vatandaşlarımızın bulunduğunu hatırlatan uzmanlar, deprem anında en önemli şeyin sakinliği korumak olduğunu dile getirdi. 

Deprem bölgesinde vatandaşlar korkudan kendilerini sokaklara attı ve kendilerince güvenli gördükleri yerlerde sabahladı. Derhal harekete geçen Kızılay ve AFAD, depremzede vatandaşlarımıza battaniye, su, gıda gibi ihtiyaçları için yardım malzemesi uluşatırdı. Bakan Soylu da açıklamasında, artçı sarsıntıların devam ettiğini, her ne kadar şimdiye kadar ağır hasarlı yapı rapor edilmese de ağır veya orta hasarlı binalara girilmemesi gerektiğini vurgulamıştı. 

Deprem bölgesinde elektrik hatlarında oluşması muhtemel hasara karşı kontrollü olarak elektrikler kesilmişti. Yangın riskine karşı kesilen elektrik ve doğalgazın, hatların kontrolünün yapılmasının ardından kademeli olarak verileye başlandığı vurgulandı.