Enerji fiyatlarının üst üste zamlanmasının ardından pek çok vatandaş için bu kış çok daha sert geçecek. Artan maliyetler sonrasında dar gelirli vatandaşların desteklenmesi için devlet destekleri ise gündeme geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Türkiye Aile Destekleri Programı kapsamında kritik açıklamayı yaptı.

ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ KİMLERE VERİLECEK?

Bakanlık tarafından hayata geçirilen yeni destek paketleri kapsamında birçok vatandaşa elektik tüketim desteği sunulacak. İhtiyaç sahibi çok sayıda vatandaşı kapsayan destekle 1 – 2 kişik muhtaç hanelere aylık 75 kilovatsaat aylık destek ödemesi yapılması hedefleniyor. Hanede yaşayan kişi sayısı arttıkça kilovatsaat oranları da artıyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlar için desteğin verilmesi hedefleniyor. 

ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ NE KADAR?

elektrik-faturasi-stok-1760540_2

Elektrik tüketim desteğinden yararlanacaklar dar gelirli haneler için elektrik tüketim oranlarına göre farklı destek oranları açıklandı. Destek ödemesinden yararlanma hakkı elde eden hanelerde kalan kişi sayısı ve kilovatsaat oranlarına göre farklı oranlarda ödeme yapılacak. Söz konusu ödemeler aylık olarak yapılacak. Elektrik tüketim desteği kapsamında yapılacak ödemeler ise şöyle belirlenmiştir:

  • 1 – 2 kişilik haneler için 75 kilovatsaat,
  • 3 kişinin bulunduğu haneler için 100 kilovatsaat,
  • 4 kişinin bulunduğu haneler için 125 kilovatsaat,
  • 5 ve daha fazla kişinin olduğu muhtaç aileler için 150 kilovatsaat. 

ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

4A 4B 4C BAĞKUR Memur SSK EYT emeklilerine müjde! 31 Ağustos tarihine kadar 10.000 TL ek ödeme hesaba yatacak 4A 4B 4C BAĞKUR Memur SSK EYT emeklilerine müjde! 31 Ağustos tarihine kadar 10.000 TL ek ödeme hesaba yatacak

Elektrik tüketim desteğinden yararlanma hakkı elde etmek için ihtiyaç sahiplerinin e – Devlet üzerinden başvurularını yapmaları gerekecektir. T.C. kimlik numarası ve e – Devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra elektrik tüketim desteğine ulaşmak için: ‘’Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı – Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti’’ sayfası üzerinden vatandaşların başvurularını yapmaları gerekecektir. 75 – 150 kilovatsaat arasında elektrik tüketim desteği bu kapsamda sağlanacak.