Meteoroloji Genel müdürlüğü resmi internet sitesinde yayınlanan son tahminlere göre; Ege kıyılarınından başlamak üzere yurdumuz etkili bir sağanak yağışın etkisi altna giriyor. Bu bölgeler için yayınlanan uyarıların ardından etkili olan sağanak yağış özellikle İzmir ve Bodrum'da hayatın akışını olumsuz etkileyecek düzeye geldi.

Meteoroloji Genel müdürlüğü'ne bağlı 2. Bölge Müdürlüğü yetkilileri İzmir için sarı kodlu kuvvetli sağanak yağış uyarısında bulundu. Sabah saatlerinde başlayan sağanak yağış, öğlene doğru etkisini artırdı. Bazı bölgelerde hakl tabiriyle bardaktan boşanırcasına yağan sağanak yağış vatandaşların günlük hayatında bir takım aksamalara neden oldu. İzmir'de en çok yağış alan ilçe olan Kemalpaşa'da 24 saat içinde metrekareye 100 kilogram yağış düştü. Şehrin büyük bölümünde ise metrekareye 10 kilogramdan fazla yağış düştü.

Özellikle Kemalpaşa ilçesinde gerçekleşen yağışlar, yolların sular altında kalmasına neden oldu. Bu durum araç sürücülerini hayli zorladı. Gölete dönen yollarda araçlar ilerlemekte zorlanırken, polsi oluşabilecek olumsuzlukları engellemek adına birtakım önlemler aldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan değerlendirmelere göre, yağışların Ege kıyılarında Cumartesi gününe kadar devam etmesi bekleniyor. 

Kıyı Ege'de kuvvetli sağanaktan nasibini alan bölgelerden biri de Muğla'nın Bodrum ilçesi oldu. Bodrum'da 24 saat içinde metrekareye 28 kilogram yağış düşerken, Milas'ta ise bu rakam 36 olarak ölçüldü. Meteoroloji 4. bölge Müdürlüğü tarafından sarı kodla yapılan sağanak yağış uyarısı vatandaşı yağışların devam edeceği doğrultusunda temkinli olmaları yönünde uyardı. 

Söz konusu uyarı yetkilileri de harekete geçirdi. Muğla'nın Bodrum ilçesinde yaşanabilecek olumsuzluklardan okula giden çocukların etkilenmemesi adına okullar yarım gün tatil edildi.

Reuters'tan Merkez Bankası analizi: Büyük fırsat kaçırıldı Reuters'tan Merkez Bankası analizi: Büyük fırsat kaçırıldı

Bodrum'da beklenen yağışların daha da erkisini artırması söz konusu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü resmi internet sayfasında yer alan günlük tahminlere göre, Muğla ve çevresinde süregelen yağışların ilerleyen saatlerde daha da etkisini artırarak gece saatlerine kadar devam etmesi ve aralıklarla Cumartesi gününe kadar sürmesi bekleniyor. 

Söz konusu bölgelerde yaşayan vatandaşlar, günlük hayatta aksamalara neden olan yağışların ne zaman son bulacağı konusunda meraklı bir bekleyiş içinde. Yine Meteoroloji tarafından yapılan son değerlendirmeye göre, yağışlar pazar günü yerini açık ve az bulutlu bir havaya bırakacak.