Geçtiğimiz senenin sonunda ortaya çıkan şaşırtıcı ekonomik gelişmeler, enflasyon oranına direkt olarak etki ederek gündelik hayat şartlarının giderek ağırlaşmasına sebep oldu. Fiyatı enflasyona bağlı olarak hesaplanan yüzlerce hizmet ve sayısı hizmet ürünü, kısa süre içerisinde katlandı. Bu durum 2021 yılının son günlerinin ekonomik anlamda zor geçmesine sebep olurken asıl süreç 2022 yılının başı itibari ile kendisini gösterdi. 

2022 yılına girildiği an itibari ile birçok hizmete ilişkin zam açıklamaları yapıldı. Artan enflasyon karşısında tüm ülkeler bazı tedbirler alırken FED yetkililerinden gelen faiz artırımı kararları ve yapılan şahin tonlu açıklamalar, ülkemizde enflasyonun daha da tırmanmasına sebep oldu. Tüm bu gelişmelere bir de şubat ayının sonunda resmen başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşının eklenmesi başta akaryakıt fiyatları olmak üzere pek çok farklı alanda yüksek oranlı zamların açıklanmasına yol açtı. 

Sene sonuna doğru yaklaşıldığı şu günlerde yükseliş hızı aynı seyreden enflasyon, 2023 yılı zamlarının habercisi olma niteliği ile öne çıktı. Yeni dönemde enflasyona bağlı olarak zamlanacak olan hizmet ve hizmet ürünleri vatandaşları endişelendirmeye devam ederken bir zam haberi de ehliyet alanından geldi. Harç ve sürücü kursu ücretlerine ilişkin önemli bilgiler verildi. 

EHLİYETLERDE TARİHİ ARTIŞ!

Tereyağı 129 TL’ye, sucuklar 62,50 TL’ye, peynirler 19,50 TL’ye düştü! İşte 24 Ocak BİM indirimleri Tereyağı 129 TL’ye, sucuklar 62,50 TL’ye, peynirler 19,50 TL’ye düştü! İşte 24 Ocak BİM indirimleri

ehliyet-almak-bile-imkansiz-oldu-2023-surucu-kursu-ve-ehliyet-harci-fiyatlari-aciklandi

Açıklanan yeniden değerleme oranı ile harçların 2023 yılı itibari ile artacağı bilinirken sürücü kurslarından da zam haberleri gelmeye başladı. Henüz yazılı ve direksiyon sınavlarının ücretlerine ilişkin bir fiyat güncellemesi yapılmazken mevcut ücretler üzerinden yapılan ehliyet hesapları, şaşkınlık yarattı. 

B sınıfı ehliyete sahip olabilmek için bu yılın tarifesi ile yazılı sınav için 130 TL, direksiyon sınavı için ise 160 TL ödenmesi gerekiyor. Şu an sürücü kurslarına ödenen ücret ise 7 bin 60 TL civarında. Ehliyeti aldıktan sonra yatırılması gereken tutar, yeni dönem itibari ile 1.116,90 TL’den 2.489,77 TL’ye yükselecek. Açıklanan bu verilere göre 2023 yılında B sınıfı ehliyete sahip olabilmek için ödenmesi gereken asgari tutar, 10 bin TL’nin üzerinde olacak. 

SÜRÜCÜ KURSLARIN AKIN!

Ocak ayı itibari ile açıklanacak olan yeni zamlardan önce ehliyetlerine kavuşmak isteyen vatandaşlar, sürücü kurslarının yollarını tuttu. Yapılan açıklama göre aralık ayı kurs kontenjanlarının dolduğu bilgisine erişildi.