O bankadan 20.000 TL destek almak için tek bir uygulama indirmeniz gerekiyor! O bankadan 20.000 TL destek almak için tek bir uygulama indirmeniz gerekiyor!

Hem ülkemizde hem de diğer dünya ülkelerinde en büyük ekonomik problemlerden birisi olarak değerlendirilen enflasyon, 2022 yılında da gündelik hayat üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Son dönemlerde giderek yükselen grafiklere sahip olan döviz kurları, FED yetkililerinden gelen faiz artırımı açıklamaları ve daha pek çok faktör çerçevesinde hızla artan enflasyon, vatandaşların yeni dönem maaşlarının da şimdiden konuşulmasına sebep oldu. 

Enflasyona bağlı olarak hesaplanan memur ve emekli maaşları, son dönemlerde giderek tırmanan enflasyon oranları karşısında ülke gündeminin en çok konuşulan konu başlıklarından birisini oluşturmayı başardı. Enflasyonun giderek artması ile birlikte ocak ayında maaşlara yansıtılacak olan zam oranları merak konusu olurken öte yandan geçtiğimiz aylarda Meclis tarafından kabul edilmiş olan 3600 ek göstergenin de maaşlar üzerinde ki etkisi araştırılmaya devam ediliyor. 

EK GÖSTERGE MECLİS’TEN GEÇTİ!

ek-gosterge-ile-birlikte-rekor-maas-artisi-yasanacak-emekli-ve-memur-maasi-ne-kadar-olacak- (2)

Sene başından haziran ayının sonuna kadar milyonlarca memur ve memur emeklisini yakından ilgilendiren 3600 ek gösterge başlığı altında çok çeşitli çalışmalar yürüten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, çalışma sonucunda oluşturulmuş olan dosyayı Meclis’e sundu. 1 Temmuz tarihinde yayınlanmış olan Resmi Gazete’de bakanlığın ek gösterge kararlarının kabul edilmiş olduğuna işaret eden Meclis, ek gösterge değişikliklerini şu şekilde sıraladı:

  • Birinci derece öğretmenlerin, lisans ve önlisans mezunu polisler ile sağlık çalışanlarının ve din görevlilerinin ek göstergeleri 3600’e çıkarıldı. 
  • İl müdürü, avukat, uzman jandarma, bekçi ve uzman erbaşların ek göstergeleri 3000’den 3600’ çıkartıldı. 
  • İlçe müdürlerinin, şube müdürlerinin, mali hizmetler uzmanlarının, kariyer uzmanlarının ve gelir uzmanlarının ek göstergeleri 2200’den 3600’e çıkartıldı. 
  • Genel müdür ve dengi kadrolar için 3600 ek gösterge 4400’e çıkartıldı. 
  • 0 ek göstergelere 600’e çıkartıldı.

Yukarıda ayrıntıları belirtilmiş olan 3600 ek gösterge düzenlemesine göre 15 Ocak 2023 itibari ile memur ve memur emeklilerinin maaşlarına en az 2 bin TL’lik bir artışın yansıtılması bekleniyor. 

EN AZ YÜZDE 15 ZAM İDDİASI!

3600 ek gösterge düzenlemelerinin yanı sıra ocak ayı memur ve emekli maaşı zamları da gündemde sıklık ile bahsedilen konular arasında yer alıyor. Son açıklanan enflasyon rakamları ile birlikte 3 aylık enflasyon farkının yüzde 7,06 olduğu belirtilirken bu doğrultuda yapılan tahminlere göre ocak ayı zammının en az yüzde 15 oranında olacağı konuşuluyor.