Bankaların taşıt kredisi faiz oranı düştü! İşte yeni fırsat Bankaların taşıt kredisi faiz oranı düştü! İşte yeni fırsat

Para piyasalarında ve altın piyasasında dalgalı hareketlerin devam ediyor olması ve diğer olumsuz faktörlerin varlığı, hali hazırda ağır olan gündelik yaşam şartlarının daha da ağırlaşmasına sebep oldu. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinden bu yana durmadan artmaya devam eden enflasyon, zamlı ürünlere ve hizmetlere yeni zamların eklenmesine dolayısı ile de tüketicilerin ceplerinde bulunan deliğin daha da genişlemesine yol açtı. 

Enflasyon artışı sebebi ile sene başından bu yana vatandaşların bütçelerini koruma altına almak amacı ile ek maaş zammı kararları, asgari ücrete ara zam kararı ve daha pek çok destek başlığı altında yeni kararlar veren hükümet yetkilileri, ilgili çalışmalarının 2023 yılında da süreceğini ve hiçbir vatandaşın enflasyon karşısında ezilmesine izin verilmeyeceğini belirtti. Ancak yapılan tüm maaş iyileştirmeleri ve atılan diğer olumlu adımlar, yükselmeye devam eden enflasyon karşısında kısa süre içerisinde geçerliliğini yitirdi. 

Her ay olduğu gibi yeni ayda da bir araya gelerek kamuoyunu enflasyon oranlarına ilişkin bilgilendiren Türkiye İstatistik Kurumu, dün sabah saatlerinde ekim ayı enflasyonunu paylaştı. Geçtiğimiz ay içerisinde de enflasyonun artmış olduğu resmen gözler önüne serilirken bu durumun kira atış bedeline yansıma oranı, vatandaşların ağızlarını bir karış açıkta bıraktı. 

EKİM AYI ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI!

ekim-ayi-enflasyon-aciklamasi-kiracilarin-ocaklarina-incir-agaci-dikti-kira-artis-orani-yuz (2)

Her ayın 3’ünde bir önceki aya ilişkin enflasyon rakamlarını açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu, dün sabah da ekim ayına ilişkin rakamları kamuoyu ile paylaştı. Ekim ayı içerisinde hesaplanan aylık enflasyonun yüzde 3,54 olduğunu açıklayan kamu kurumu, yıllık bazda enflasyonun yüzde 85,51 olarak gerçekleştiğini bildirdi. 

KİRA ARTIŞ ORANI YÜZDE 65!

Temmuz ayında verilmiş olan kararda hanelere ilişkin kira artış bedelinin 1 Temmuz 2023 tarihine yüzde 25’e sabitlendiği bildirilmiş ancak iş yerleri ve dükkanlar bu kapsama dahil edilmemişti. Ekim ayı enflasyon rakamlarından sonra iş yerleri ve dükkanlar için hesaplanmış olan kira artış oranı, yüzde 65, 26 olarak bildirildi.