Devam eden Rusya- Ukrayna savaşı ve hem para piyasalarında hem de altın piyasasında yaşanan olumsuz gelişmelerin varlığı, enflasyonun giderek tırmanmasına sebep oldu. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinden bu yana yükselmeye devam eden enflasyon karşısında ezilen tüketiciler, eriyen bütçeleri konusunda bir destek arayışı içerisindelerken gözler hükümet yetkililerinden gelecek olan ocak ayı asgari ücret zammına çevrildi.

2021 yılının tamamlanmasına günler kalan para piyasalarında ve altın piyasasında kayda geçen olumsuz gelişmeler, hükümetin yeni ekonomik modeli ile bir süreliğine kontrol altına alınmış olsa da enflasyonun artmasının önüne geçilemedi. Bu durum ocak ayının başında açıklanan asgari ücretin rekor bir seviyede zamlanmasına sebep oldu. Yüzde 50’nin üzerinde zamlanan asgari ücret 4 bin 253 TL’ye yükselirken bu tutar kısa süre içerisinde nerede ise sıfırlandı. Artan enflasyon karşısında eriyen zam oranı, hükümet yetkililerini yeni çalışmalar yapmaya itti. 

Yalnızca ülkemizin değil tüm dünya ülkelerinin en büyük problemlerinden birisi haline gelen yüksek enflasyon karşısında tarihte ilk kez ara zam çalışması yapan hükümet yetkilileri, temmuz ayının başında yüzde 30’luk zammı duyurarak tutarın 5 bin 500 TL’ye yükseltildiğini açıkladı. Bu oran karşısında ilk etapta sevinen vatandaşlar, zamdan sonra da artmaya devam eden enflasyon karşısında hayal kırıklığına uğradı. 

LGS'de 562 öğrenci tüm soruları doğru yanıtladı LGS'de 562 öğrenci tüm soruları doğru yanıtladı

2022 yılının tamamlanmasına oldukça kısa bir zaman kalan tekrar gündeme gelen asgari ücret zammı için ocak ayı işaret edilirken yeni zammın hangi oranda olacağı merak edilmeye başlandı. Konuya ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulunan isimlerden birisi de Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem oldu. Erdem hem hesapları hem de kendi fikrini açıkladı. 

6 AYLIK ENFLASYON TAHMİNİNİ AÇIKLADI!

ekonomi-mudurunden-asgari-ucret-tahmini-canli-yayinda-acikladi-sahsi-fikrim-8-bin-500-tl (2)

Geçtiğimiz günlerde A Haber’in canlı yayınına konuk olan Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem, 3 aylık enflasyon oranının yüzde 7,06 olduğuna dikkat çekti. Bu doğrultuda yeni bir hesap ortaya koyan Erdem, gidişata göre 6 aylık enflasyonun yüzde 20-30 aralığında olacağını öne sürdü. Erdem, bu orana refah payının da ekleneceğinin söylendiğini belirtti. 

“8 BİN 500 TL OLABİLİR!”

6 aylık enflasyon tahminine göre refah payı eklenmese dahi asgari ücretin 6.600- 7.150 TL olacağına dikkat çeken Erdem, şahsi fikrinin 8 bin 500 TL olduğunu açıkladı.