Memur ve emekli maaşı hesaplarında baz alınan 6 aylık enflasyon verisinin tamamlanması için geri sayım devam ederken gözler bugün yapılacak olan 5’inci enflasyon verisine çevrildi. Öğlen öncesi kasım ayı enflasyon rakamını açıklayacak Türkiye İstatistik Kurumu emeklileri ve memurları heyecanlandırırken açıklamadan hemen önce ekonomistlerden yeni maaş tahminleri geldi.

Her ay olduğu gibi bu ay da bir önceki aya ilişkin enflasyon verisinin tahmini değerini ortaya koyan ekonomistler 5 aylık enflasyon hesabına göre memurların ve emeklilerin alacakları en düşük maaş tutarlarını hesapladı. AA Finans’ın ekonomistleri tarafından ortaya konan verilere bağlı olarak yapılan maaş hesapları, gündemde büyük bir yankı uyandırdı. 

4A 4B 4C BAĞKUR Memur SSK EYT emeklilerine müjde! 31 Ağustos tarihine kadar 10.000 TL ek ödeme hesaba yatacak 4A 4B 4C BAĞKUR Memur SSK EYT emeklilerine müjde! 31 Ağustos tarihine kadar 10.000 TL ek ödeme hesaba yatacak

ENFLASYON TAHMİNLERİNİ AÇIKLADI!

ekonomistlerden-2023-memur-ve-emekli-maas-hesaplari-en-dusuk-maas-tutarlari-resmen-acikland

Son olarak temmuz ayında maaş zammı almış olan emekliler ve memurlar, zorlu yaşam şartlarının devam ettiği şu günlerde gözlerini ocak ayı maaş zamlarına çevirdi. Yüzde 41,69 memur ve memur emeklisi maaşı, yüzde 42,35 ise SSK ve bağ- KUR emeklileri maaşı zammından sonra yükselmeye devam eden enflasyonun ocak ayı maaşlarına nasıl yansıyacağı merak konusu oldu. 

Her ay olduğu gibi bu ay da aylık enflasyona ilişkin bir tahmin anketi düzenlemiş olan AA Finans, 17 katılımcının cevabının ortalamasına göre yeni bir hesap ortaya koydu. Katılımcıların cevaplarına bakılarak yapılan hesaba göre kasım ayı içerisinde gerçekleşmiş olması beklenen enflasyon, yüzde 3,10 olarak açıklandı.

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARI HESAPLANDI!

5’inci enflasyon verisine ilişkin tahminlerini ortaya koyan katılımcılardan sonra ekonomistlerden de maaşı tahminleri gelmeye başladı. 5 aylık enflasyon baz alınarak hesaplanan en düşük maaş tutarları, şu şekilde açıklandı:

  • Memur: 10.499 TL
  • Memur emeklisi: 6.944 TL
  • 2000 öncesi SSK emeklisi: 5.355 TL
  • 2000 sonrası SSK Emeklisi: 3.320 TL
  • Bağ- KUR esnaf emeklisi: 3.810 TL

Yukarıda ortaya konmuş olan maaş hesaplarına göre kasım ayına kadar oluşmuş olan enflasyon verisine göre memur ve memur emeklisi maaşlarına en az yüzde 15,27, emekli maaşlarına ise yüzde 14,27 oranında zam yapılması bekleniyor.