Artan enerji fiyatlarından sonra oldukça kabaran elektrik faturalarından şikayet eden tüketicilere, uzmanlardan tavsiyeler geldi. Uzmanlar, elektrik faturasının daha az gelmesini sağlayacak tavsiyelerde bulundular. 

ELEKTRİKLİ ALETLERİ KULLANDIĞINIZ SAAT ARALIKLARINA DİKKAT EDİN!

Uzun yıllardır elektrik faturalarını düşürmek amacı ile pek çok noktaya dikkat çekmeye çalışan uzmanlar, yeni dönem ile birlikte elektrik tüketim saatlerinin de fatura üzerinde oldukça etkili olduğunu ifade ettiler. Daha önce gece 22:00 ile sabah 06:00 aralığında elektrik tüketiminin daha uygun olduğunu ifade eden uzmanlar, bu dönem de dikkat edilmesi gereken farklı bir zaman aralığı olduğunu belirttiler. 

Yeni uygulamaya göre akşam 17:00 ile gece 22:00 saatleri arasında kullanılan elektrikli aletlerin faturalara ek bir maliyetin yansımasına sebep olduğunu belirten uzmanlar, bu zaman dilimi içerisinde olabildiğince az enerji harcanmasına dikkat edilmesi gerektiğini ifade ettiler. 

BUZDOLABI KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER!

elektrik-faturasi-yuksek-gelen-tuketicilere-altin-degerinde-oneriler-tencerenin-kapagi (2)-1

Elektrik faturasının düşüklüğüne veya yüksekliğine direkt olarak etki eden cihazların başında, buzdolapları geliyor. Buzdolabı kullanımının elektrik faturasının daha yüksek gelmemesi açısından oldukça önemli olduğunu belirten uzmanlar, bu konuya karşı tüketicileri uyarıyorlar. 

A101 indirimleri başlattı! Listeye bakmadan çıkmayın A101 indirimleri başlattı! Listeye bakmadan çıkmayın

Kullanılmayan elektrikli ev aletlerinin fişlerinin çekilmesi gerektiğine işaret eden uzmanlar, bu aletlerin arasında buzdolabının asla yer almaması gerektiğini belirtti. Zorunlu durumlar dışında buzdolabı ve dondurucularının fişlerinin çekilmemesine dikkat çeken uzmanlar, bu tip ev aletlerinin tekrar tam performans ile çalışmaya geçmek adına oldukça fazla enerji harcadıklarını, bu durumun da faturaya ek bir bedel olarak yansıdığını bildirdi. 

Buzdolabı kullanımı konusunda açıklamalarına devam eden uzmanlar, bu cihazın oldukça çabuk ısındığının unutulmaması gerektiğine dikkat çekti. Buzdolabının ısısını korumak adına ek bir enerji sarf ettiğini belirten uzmanlar, mümkün olduğunca bu aletlerin yakınlarına ısısını arttıracak diğer ev aletlerinin (fırın, su ısıtıcısı vb.) yerleştirilmemesi gerektiğini ifade ettiler. 

ELEKTRİK FATURASI TUTARINI DÜŞÜREN DİĞER DETAYLAR!

Elektrik faturasını düşürmek isteyenler için tavsiye olarak verilen diğer maddeler şu şekilde:

  • Saç kurutma makinesini uzun süre kullanmayın. 
  • Su ısıtıcısı yerine ocağı tercih edin. 
  • Yemek pişirirken tencerenin kapağını kapatın.