Son dönemlerde vatandaşın gündeminde EYT düzenlemeleri ve yaklaşan yeni yıl ile birlikte 2023 Ocak ayında emekli maaşlarına uygulanacak olan zamlar yer alıyor. Milyonlarca çalışanın hayali olan emeklilik için hemen herkes çeşitli hesaplamalar yapıyor. Peki sigortalı çalışanların emekli maaş hesaplaması nasıl yapılır?

İşçi, memur ve kendi hesabına çalışan tüm kişilerin emeklilik hakkını elde edebilmesi için üç şartın sağlanması gerekiyor. Emeklilik tarihinin belli olmasında doğum tarihi ve ilk kez sigortalı olunan tarih önem arz ediyor. Ayrıca emeklilik için prim ödeme gün sayısının da bilinmesi gerekiyor.

EMEKLİLİK ŞARTLARI VE EYT NEDİR?

emekli-aylik-hesaplamasi-nasil-yapilir (2)

Bilindiği üzere şimdilerde vatandaşın gündeminde EYT, yani Emeklilikte Yaşa Takılanlar için üzerinde çalışmaların devam ettiği EYT düzenlemeler yer alıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in açıklamalarına göre EYT düzenlemesi, kapsamlı bir çözüm paketini de beraberinde getirecek. Aralık ayında Meclis’e gelmesi beklenen düzenlemenin, 2023 itibariyle yürürlüğe konulması bekleniyor.

EYT tanımı, 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olarak çalışma hayatına başlamış olan, prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını karşıladığı halde yaş şartından dolayı emekli olamayan vatandaşlar için kullanılıyor. Peki standart yollarda emeklilik hesaplamaları nasıl yapılıyor?

Ev Hanımlarına müjde 7500 TL emekli maaşı alacaklar Ev Hanımlarına müjde 7500 TL emekli maaşı alacaklar

EMEKLİ AYLIK HESAPLAMASINDA KOLAY YÖNTEM

Sigortalı çalışan vatandaşlar, ne zaman emekli olacağını, ne kadar emekli ikramiyesi alacağını ve ne kadar emekli aylığı alacağını hesaplamak ve öğrenmek istiyor. Bu noktada 4/A sigortalıları için oldukça kolay bir yöntem öne çıkıyor. 4/A yani SGK emeklisi vatandaşlar, emekli maaşlarını hesaplamak için SGK’nın “uyg.sgk.gov.tr” adresine giderek, “Aylık Hesap” sekmesi üzerinden bilgileri ile hesaplamalarını yapabilir.

AYLIK HESAP SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Vatandaşlar, belirtilen web sayfasında, “Aylık Hesap” bölümüne giderek, “TC Kimlik Numarası”, “SSK Sicil Numarası”, “Baba Adı”, “Nüfus İl” ve “Doğum Tarihi” bilgileri ile aylık hesap sorgulaması yapabilir. Ayrıca e-Devlet kanalı üzerinden de isteyen vatandaşlar emeklilik dönemine ne kadar süre kaldığını da inceleyebilir.