Yavaş yavaş yeni yıla giriş yapmaya hazırlanırken Türkiye'nin gündeminde yer alan emekli maaş zammını vatandaşlar yakından takip ediyor. Ocak ayında açıklanacak olan emekli aylığı zammı için geçtiğimiz günlerde 4 aylık zam oranı kesinleşmişti. En düşük emekli yalığının yükseltilmesi adına çalışmalar başlatılırken 'en düşük emekli yalığı ne kadar olacak? emekli maaşına ne kadar zam gelecek?'' soruları aratılmaya devam ediyor. 

Milyonlarca emekli ve memurun beklediği zam 3 Ocak tarihinde kesinleşecek. Şimdilik çalışmaların devam ettiği emekli maaş zammı noktasında vatandaşlar en düşük emekli aylığının ne kadar olacağını merak ederken hem uzmanlar hem de ekonomistler tahminlerinde bulunmaya devam ediyor. 

OCAK 2023'TE MEMUR VE EMEKLİ MAAŞ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

3 bin 500 TL olan emekli aylığının yükseltilmesi için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Çalışma başlatılan emekli maaş zammının asgari ücret seviyesinde çıkarılma noktasında Çalışma Bakanlığı'nın, "Ücret dengesizliği olur. Örneğin bin 500 gün prim yatıran kişi 10 bin gün yatıran ile aynı parayı alacak. Bu da adil değil" diyerek karşı çıktığı bildirilirken gözler gelen açıklamaları yakından takip ediyor. 

Ticari ve ihtiyaç kredi faizinde limitler artıyor Ticari ve ihtiyaç kredi faizinde limitler artıyor

Enflasyon farkının yansıtılırak arttılılacağı memur ve emekli maaş oranları ek göstergeye bağlı olarak da değişim gösterecek. Yapılan yılsonu memur ve emekli maaş zammı anketlerinin gerçekleşmesi durumunda  en düşük emekli aylığı 4 bin 900 liraya, en düşük memur maaşı da 12 bin 747 liraya çıkacak. 

Yeni yılda yapılacak açıklamalar oldukça merak edilirken emekli maaş zammıyla ilgili net miktar 3 Ocak tarihinde açıklanacak. Emekli maaş zammı hakkında açıklamalardan anında haberdar olmak için haberiyakala.com haber sitesi bildirimlerini açmayı unutmayınız.