Şimdilerde tüm Türkiye’nin merak ile beklediği Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine getirilmesine ramak kaldı. 1999 öncesi işe girişi olan kadınların 20 yıl çalışma süresi ile 5 bin prim günü; erkeklerin 25 yıl çalışma süresi ile 5 bin prim günü şartlarını sağlamasıyla yaşa bakılmaksızın emekli olmaya izin verecek olan EYT düzenlemesi kapsamında alacağı maaşı merak edenlere Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) bir açıklama geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın hazırlıklarını tamamlandığı EYT düzenlemesi, AK Parti grubu milletvekilleri arasında tartışılmaya başlanmıştı. Grubun ardından TBMM’ye gelecek olan EYT düzenlemesi kapsamından ilk etapta yararlanacak olan 2 milyon 250 bin kişi ile halihazırda emekli olup da maaşlı zammını merak edenlerin kullanabileceği ‘Emekli maaş hesaplama robotu’ SGK tarafından uygulamaya sokuldu.

EMEKLİ MAAŞ HESAPLAMA ROBOTU DEVREYE GİRDİ

emekli-maasi-hesaplamak-isteyenler-icin-sgkdan-ilac-gibi-hamle-geldi

2023 yılı Ocak dönemi aylık artışı verilerinin hesaplanmasının ardından SGK’dan bir açıklama geldi. Emekli maaşının zamlı halini ya da alacağı emekli maaşını hesaplayacak olan vatandaşlar için SGK, emekli maaş hesaplama robotunu devreye aldı. Kendi sitesinden de e-Devlet Kapısı aracılığıyla da erişilebilen robotta ilk açılan maaş hesabı ‘4A aylık hesaplama ekranı’ olan SSK aylık hesaplama kısmı oldu.

4A’nın ardından eski adlarıyla Bağ-Kur ve Emekli Sandığı, yeni adlarıyla 4B ve 4C emekli maaş hesaplama robotu da devreye girdi. Robot alınacak olan maaşı yaklaşık olarak hesaplıyor.

BİR SÜREDİR HİZMET VERMİYORDU

LGS'de 562 öğrenci tüm soruları doğru yanıtladı LGS'de 562 öğrenci tüm soruları doğru yanıtladı

Öte yandan SGK’nın sunduğu bu hizmet yeni değil. Uzunca süredir internet sitesi üzerinden maaş hesaplama ile emekli olunacak günü hesaplamaya ilişkin bir robot sunan SGK, bu hizmeti bir süreliğine kapamıştı.

Maaşa gelen zamları hesaplamak ve güncel katsayıları belirlemek için robotu bir süreliğine devre dışı bırakan SGK, robotun geçici olarak hizmet vermeyeceğini duyurmuştu. Dün bir açıklama ile robotun yeniden hizmet vermeye başladığını duyuran SGK, emekliler ile emekli adayların hizmeti online bir şekilde kullanabileceğini belirtti.