Altın piyasasında ve para piyasalarında gözlenmeye devam eden yukarı yönlü hareketler, Rusya- Ukrayna savaşı, FED faiz artırımı kararları ve daha pek çok faktörün de etkisi ile hızlarını arttırmaya devam ediyor. Yükselen ekonomik göstergelerin bulunduğu yeni dönem içerisinde enflasyon da aynı oranda yükselmeye devam ederken hizmete sunulan başlıklara ve diğer hizmet ürünlerine yeni zamlar eklenerek vatandaşın cebindeki deliğin büyümesine aracılık ediliyor. 

Bir süredir yükselen enflasyonun sebep olduğu geçim derdi ile mücadele etmeye çalışan ancak yapılan tüm maaş iyileştirmelerine rağmen ay sonlarını getirmekte güçlük çeken vatandaşlar, gözlerini ocak ayı maaş zamlarına çevirdi. Özellikle tek maaşlı emekli vatandaşlar tarafından merak edilen zam açıklamaları, son günlerde arama motorlarında sıklık ile sorgulanmaya başlandı.

3 Kasım tarihinde ekim ayına ilişkin enflasyon verilerini açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu, yılın ikinci 6 aylık periyodunun 4’üncü enflasyon verisini tamamlamış oldu. Bu kapsamda emekli maaşlarına yansıyacak olan 4 aylık zam oranı da kesinleşirken hükümet yetkililerinin maaş artışı konusunda refah payı uygulamasını da yürürlüğe alacağı ileri sürüldü.

4 AYLIK ZAM ORANI KESİNLEŞTİ!

emekli-maasi-zammi-icin-geri-sayim-basladi-refah-payi-eklenecek-mi-en-dusuk-emekli-maasi-ka

Her ay olduğu gibi kasım ayının başında da kamuoyunu aylık ve yıllık enflasyon rakamlarına yönelik bilgilendiren Türkiye İstatistik Kurumu, 3 Kasım tarihinde yapmış olduğu açıklamada enflasyonun yine artmış olduğuna işaret etti. Yıllık enflasyonu yüzde 85,51, ekim ayı enflasyonunu ise yüzde 3,54 olarak açıklayan kamu kurumu, böylelikle maaşlara yansıyacak olan 6 aylık enflasyonun 4 aylık kısmını tamamlamış oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanmış olan ekim ayı enflasyonu ile birlikte ocak ayında emekli maaşlarına yansıtılacak olan zam oranının en az yüzde 10,84 olacağı kesinleşmiş oldu. 

4A 4B 4C BAĞKUR Memur SSK EYT emeklilerine müjde! 31 Ağustos tarihine kadar 10.000 TL ek ödeme hesaba yatacak 4A 4B 4C BAĞKUR Memur SSK EYT emeklilerine müjde! 31 Ağustos tarihine kadar 10.000 TL ek ödeme hesaba yatacak

REFAH PAYI İDDİASI!

Temmuz ayında yüzde 42,35 oranında zamlanmış olan emekli maaşlarına, ocak ayında enflasyon ile birlikte refah payının da ekleneceği ileri sürüldü. İddianın doğruluğu ise henüz kanıtlanmadı.