Yeni yıla az bir süre kala milyonlara vatandaş ne kadar maaş zammı alacağını araştırmaya başladı. Zamlar sonrasında özellikle asgari ücretli çalışanlar ve emekliler ücretler ne kadar artacağını merak ediyorlar. Milyonlarca SSK ve Bağ Kurluyu ilgilen düzenlemeler kapsamında ise en dikkat çeken hesaplama yeni asgari ücret oranları oldu. 

BİM indirimleri başladı: 5 kilosunu 99 TL'ye düşürdü BİM indirimleri başladı: 5 kilosunu 99 TL'ye düşürdü

Uzmanların yeni asgari ücret ve memur maaş zammına yönelik tahminleri ortaya çıkmaya başladı. Doç. Dr. Batuhan Tufaner tarafından yapılan hesaplamalar kapsamında asgari ücretin 9 bin lirayı geçebileceği aktarıldı. Mynet’te yer alan habere göre en düşük memur emekli maaşları da artacak! 

2023 ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK? 

emekli-memur-ve-asgari-ucretli-herkes-icin-hesaplandi-yeni-maaslar-ortaya-cikti-asgari-ucre (2)

Asgari ücret için çarpıcı bir tahmin daha geldi. Her geçen gün artan hayat pahalılığı nedeniyle milyonlarca vatandaş asgari ücrete zam yapılmasını talep ediyor. Yeni yıla az bir süre kala gelen tahminler ise dikkat çekti. Yılın son altı ayına ilişkin enflasyon rakamlarına göre yapılan hesaplamalarda yeni detaylar ortaya çıktı. 

Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon beklentisinin yukarı yönlü revize edilmesinin ardından Doç. Dr. Tufaner tarafından yapılan yeni asgari ücret tahmini kapsamında rakamlar şaşırttı. Asgari ücretin 9 bin 86 TL olabileceği tahmin ediliyor. 

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK? 

Yeni asgari ücret rakamları kadar emekli ve memur zammı da büyük bir merak konusu oldu. Asgari ücret tahminin yanı sıra en düşük emekli maaşlarına yönelik de tahminlerde bulunan uzmanlar, yıl sonu enflasyon beklentisi dikkate alınarak mevcut durumda 3 bin 500 TL olan emekli maaşının, yüzde 65,2 enflasyon zammı ile 5 bin 782 TL olabileceği aktarılıyor. 

Söz konusu hesaplamalara göre en düşük memur emeklisi maaşının ise 10 bin 40 TL’ye kadar çıkabileceği aktarıldı. Asıl rakamlar ise yıl sonunda belli olacak.