Geliştirdiği sosyal yardım modelleri, ödeme hizmetleri, istihdam projeleri ve diğer programları sayesinde ülke sınırları içerisinde yaşayan vatandaşlar tarafından yakından takip edilen kamu kurumlarından birisi olan Sosyal Güvenlik Kurumu, yeni dönemde aktif olarak faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Bu kapsamda sene başından bu yana pek çok konu başlığı altında yeni hizmetler geliştiren ve mevcut hizmetlerinin de kapsamını genişleten kamu kurumu, bu kez de emeklilik hakkı yanmış olan milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren yeni bir karara imza atmış olduğunu duyurdu. 

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU’NDAN VATANDAŞLARA ÇAĞRI!

Vatandaşların sigortalılık sürecine ve sonrasına ilişkin yetkili kurumlardan birisi olan Sosyal Güvenlik Kurumu, hayatının bir döneminde emekli olmak adına ödemeler yapmış ancak bir sebepten emeklilik hakkı elde edemediği için yaptığı ödemeleri sistemden toplu olarak geri almış olan vatandaşlar için müjdeli bir haber verdi. Kamu kurumu, yapılmış olan toplu prim ödemesine rağmen tekrar sigortalı sayılmanın ve emekli olmanın mümkün olduğunu bildirdi. 

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU’NA NASIL İHYA TALEBİNDE BULUNULUR?

emekli-olamayan-vatandaslar-icin-sosyal-guvenlik-kurumundan-flas-karar-sigortalilik-durumun (2)

Sosyal Güvenlik Kurumu emekli olmak adına prim ödemesi yapmış olan vatandaşlara, bazı kriterler çerçevesinde primlerini toplu olarak ödeyebilmektedir. Yaş şartını sağlıyor olmasına rağmen emekli olmaya henüz hak kazanamamış olan vatandaşlar, o zamana kadar kamu kurumuna yapmış oldukları prim ödemelerini, toplu olarak geri alabilmektelerdir. Ödemelerin alınması durumunda ise kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu ve dolayısı ile de emeklilik ile ilişiği kesilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu vermiş olduğu yeni kararda toplu prim ödemesi almış olan vatandaşların, sigortalı bir işe giriş yapmış olmaları ve aldıkları prim ödemesini geri yatırmaları durumunda geçmişteki sigortalı günlerinin aktif edileceğini ve tekrar emeklilik sürecine girebileceklerini bildirdi. Bunun için ise bağlı bulunulan SGK Müdürlüğü’ne başvuru yapılması gerektiği belirtildi. 

KİMLER SOSYAL GÜVENLİK KURUMU’NDAN PRİM İADESİ ALABİLİR?

Beş kişinin hayatını kaybettiği Titan denizaltıyla yolculuktan son anda vazgeçenler anlattı Beş kişinin hayatını kaybettiği Titan denizaltıyla yolculuktan son anda vazgeçenler anlattı

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun toplu prim ödeme hizmetinden yararlanabilmek için kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaş şartı aranmaktadır. Bu yaş şartını sağlayan ancak emekli olmaya hak kazanamamış olan vatandaşlar, yapmış oldukları prim ödemelerini toplu olarak geri alabilmektelerdir.