Devlet yetkilileri tarafından verilen kararlar doğrultusunda 2018 yılından bu yana hem kamu bankalarından hem de özel bankalardan promosyon ödemesi almaya hak kazanan emekli vatandaşlar, bu sene giderek ağırlaşan ekonomik şartlar karşısında ödemeleri yakından takip etmeye başladı. Sosyal Güvenlik Kurumu ile imzalanan maaş ödemeleri protokolü kapsamında her bankadan kendi işletim politikaları doğrultusunda düzenlenmiş olan promosyon kampanyalarına ilişkin haberler gelirken ek ödeme tutarlarının bu sene rekor seviyelere ulaştığı gözlendi.

Sene başından bu yana her ayın başında promosyon ödemelerini güncelleyen özel bankalarda ek ödeme tutarının 10 bin TL’ye kadar yükseldiği görüldü. Sosyal Güvenlik Kurumu ile imzaladıkları maaş ödemeleri protokolünün dışına çıkamayan kamu bankaları ise bu süreçte özel bankaların oldukça gerisinde kaldı. Özellikle kırsal alanlarda daha çok kamu bankalarının şubelerinin bulunması ve bu sebep ile de o bölgelerde yaşayan binlerce emekli vatandaşın yüksek emekli promosyonu tutarlarından yararlanamamaları, tepkilere sebep oldu. 

Sene başından kasım ayına kadar 750 TL’lik üst limit ile ek ödeme hizmeti veren kamu bankaları, kasım ayının başında güncellenmiş olan SGK maaş ödemeleri protokolü ile birlikte promosyon tutarlarını yeniden düzenlediklerini bildirdi. Halen başvurulara açık olan promosyon kampanyaları, merak konusu oldu. 

KAMU BANKALARI EMEKLİ PROMOSYONU ÖDEMELERİNİ GÜNCELLEDİ!

emeklilerin-dikkatine-kamu-bankalari-resmen-duyurdu-promosyon-odemelerine-yuzde-700-zam-gel (2)

EYT'lilerin maaş tarihi belli oldu! EYT'lilerin maaş tarihi belli oldu!

Mart 2020 tarihinde imzalanmış olan ve 1 Kasım 2022 tarihi itibari ile güncellendiği duyurulan SGK maaş ödemeleri protokolü, kamu bankaları tarafından ödenen promosyon tutarlarının da değişmesini sağladı. Kamu bankaları, maaş hesaplarını kendi bünyelerine taşıyan ve ilgili hesabın en az 3 yıl boyunca kurumda kalacağını taahhüt eden tüm yeni müşterilerine, şu tutarlarda ek ödeme yapılacağını bildirdi:

  • SGK maaşı 3.500 TL ve altı tutarlarda olanlara: 3.000 TL
  • SGK maaşı 3.500- 7.500 TL aralığında olanlara: 3.500 TL
  • SGK maaşı 7.500- 10.000 TL aralığında olanlara: 4.500 TL
  • SGK maaşı 10.000 TL ve üzeri tutarlarda olanlara: 5.000 TL

KAMU BANKALARINDAN PROMOSYON ÖDEMESİ ALMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

Kamu bankalarından promosyon ödemesi almak için ilgili bankanın mobil uygulaması, internet bankacılığı kanalı veya banka şubeleri aracılığı ile maaş hesabının taşınmasına yönelik talimat verilmesi gerekmektedir. Ayrıca maaş hesabı taşıma işlemi için e- devlet sistemine de başvuru yapılabilmektedir.