Türkiye’de son dönemde enflasyon oranlarının yükselmesi nedeniyle yaşam pahalılığı ciddi bir artış gösterdi. Emekliler başta olmak üzere her kesimden vatandaşın artan nakit ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar ise hız kazandı. Yeni yıla az bir süre kala asgari ücret, emekli ve memur maaşı zam oranlar ise merak edilmeye başladı. 

Enflasyon rakamlarına göre yapılacak ücret artışları için yüksek oranların ortaya çıkması bekleniyor. Yeni yılda özellikle emeklilerin ne kadar maaş alacağı konusu yakından takip ediliyor. Ortaya çıkan yeni detaylar ise dikkat çekti. 

EMEKLİ MAAŞ ZAMMI NE KADAR OLACAK? 

emeklilerin-gozu-kulagi-bu-haberde-2023-emekli-zamminda-yeni-gelisme-peki-emekli-zammi-ne-k (2)

Emekli maaşlarında yeni yılda uygulanacak zam oranları araştırılmaya devam ediyor. SSK, Bağ – Kur ve Emekli Sandığı kapsamında yer alan tüm SGK emekliler için yeni yılda ciddi bir maaş zammı gelmesi bekleniyor. Bu noktada 6 aylık enflasyon rakamları en belirleyici unsur olacak. 

Eşten dosttan borç para aramayın! Garanti BBVA Bankası faizsiz 20.000 TL borç para gibi kredi veriyor Eşten dosttan borç para aramayın! Garanti BBVA Bankası faizsiz 20.000 TL borç para gibi kredi veriyor

Emekli zammı ocak – temmuz aylarında 6 aylık enflasyon rakamlarına göre belirleniyor. Bu kapsamda son dönemde artan enflasyon nedeniyle rekor bir zam oranı gelmesi de mümkün. Temmuz – Aralık dönemindeki oranlar da baz alınarak yeni yıl zammı hesaplanıyor. Kalan 3 aylık enflasyon rakamlarının da belli olması ile net rakamlar ortaya çıkacak. 

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR?

2022 yılında yapılan maaş artışı sonrasında memurlara yüzde 41,69, emeklilere yüzde 42,35 oranında zam yapılmıştı. Yapılan bu zamlar sonrasında gelen düzenleme ile en düşük emekli maaşı 3.500 TL olarak belirlenmişti. 2023 yılında ise en düşük emekli maaş oranlarında da yeniden bir artış olması bekleniyor.

6 aylık enflasyon rakamlarının belirlenmesinin ardından gelecek maaş artışları ile emeklilerinin de cebinin rahatlatılması hedeflenmektedir. Asgari ücret, emekli ve memur maaşlarında ortaya çıkan yeni rakamlar ise yeni yılda rekor bir maaş artışı yapılacağı ilişkin tahminlerin gelmesinin ardından detaylar merak edilmeye devam ediyor.