Sosyal Güvenlik Kurumu hayatının herhangi bir döneminde sigortalı olarak çalışmış olan tüm vatandaşlara, belirli kriterler çerçevesinde emekli olma hakkı tanımaktadır. Bu hak karşılığında alınacak olan emekli maaşları ise kişinin çalışma hayatına, yaşına ve prim ödemelerine göre değişiklik göstermektedir. 

Bağlı bulunan SGK kolu, yaş, prim ödeme tutarı, maaş, dahil olunan meslek grubu ve daha pek çok faktör, emekli maaşlarını etkilene konu başlıkları arasında yer almaktadır. Bu kapsamda henüz çalışma hayatı devam ediyor iken atılacak olan bazı önemli adımlar, maaş tutarının yükselmesini sağlamaktadır.

Eşten dosttan borç para aramayın! Garanti BBVA Bankası faizsiz 20.000 TL borç para gibi kredi veriyor Eşten dosttan borç para aramayın! Garanti BBVA Bankası faizsiz 20.000 TL borç para gibi kredi veriyor

Uzmanlar, emeklilik döneminde Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınacak olan maaş tutarlarının 3 adımda artırılabileceğine dikkat çekmektedir. 

PRİM ÖDEMELERİNE DİKKAT!

emeklilik-doneminde-yuksek-maas-almak-isteyenler-dikkat-uzmanlar-maas-yukselten-3-adimi-aci (2)

Çalışma hayatı kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilen prime dayalı kazançlar, emeklilik döneminde kurumdan alınacak olan maaş tutarını etkileyen başlıca faktörler arasında yer almaktadır. Bu kapsamda SGK ödemeleri 3 sigorta dönemine göre değerlendirmektedir. Söz konusu dönemler ise 2000 Ocak öncesi, Ocak 2000- Ekim 2008 aralığı ve 2008 Ekim sonrası olarak bildirilmiştir. 

Emekli maaşı hesaplamasında değerlendirilen 3 ayrı dönemden olan 2000 yılı öncesi, maaşın yükselmesine direkt olarak etki etmektedir. Bu kapsamda o dönem için askerlik borçlanması, doğum borçlanması gibi haklardan faydalanarak toplu prim ödemesinin yapılması, maaşı da yükseltecektir. 

EK İŞLERİN BİLDİRİLMESİ!

Sosyal Güvenlik Kurumu emekli maaşını hesaplarken prim ödemeleri kadar aylık kazançları da dikkate almaktadır. Bu kapsamda kişinin sabit işi dışında yapmış olduğu ek işleri de Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmesi aylık gelirini yükselteceğinden emekli maaşını da yükseltecektir. 

SON 3,5 YILA DİKKAT!

Sosyal Güvenlik Kurumu emekli olmaya hak kazanmış vatandaşlara ödeyecek olduğu maaş tutarlarını hesaplarken kişinin son 3,5 yıllık çalışma hayatına ağırlık vermektedir. Bu kapsamda çalışma hayatını sonlandırmadan önce ki 3,5 yıl içerisinde primlerin ve aylık gelirlerin üst seviyelerden bildirilmesi, maaş tutarını da arttırmaktadır.