Geleceğini garanti altına almak isteyenler emeklilik döneminde bireysel başvuru yoluyla yapılan ödemeleri toplu olarak değerlendirmek isteyenler için HSBC Bankası özel bir fırsat sunuyor. Bireysel emeklilik ürünlerine özel devlet katkısı bankada hesabı bulunan tüm kullanıcılara sağlanıyor. Yıllık asgari brüt ücret üzerinden ödenecek olan bu ek katkı tutarı belirli şartları karşılayan kullanıcılar için sunuluyor.

ÖSYM engelini aşan öğrenciler ev sahiplerine takıldı! Öğrencilere kiralık ev fiyatları cep yakıyor ÖSYM engelini aşan öğrenciler ev sahiplerine takıldı! Öğrencilere kiralık ev fiyatları cep yakıyor

BİREYSEL EMEKLİLİKTE %30 KATKI NE KAZANDIRACAK?

emeklilikte-buyuk-firsat-aciklandi-her-100-tlye-30-tl-devlet-verecek

Emeklilik dönemine hazırlık amacı ile bankaların sunduğu bireysel emeklilik sistemi katkı payı projesi istendiğinde farklı bir ihtiyacı karşılayabilmek için toplu para çekimlerinde kullanılabiliyor. Sisteme yatırılacak her 100 TL için devlet 30 TL ek katkıda bulunuyor. 2022 yılı içerisinde emeklilik sistemi kapsamında 68.850 TL'lik bir katkı payı ödemesi yapan birey devletin sağladığı katkı fırsatı ile 20.655 TL tutarında bir ek kazanç elde edebiliyor.

BİREYSEL EMEKLİLİK 0 DEVLET KATKISINDAN NASIL YARARLANILIR?

Bireysel emeklilik sistemi devletin uzun süreli olarak katılımcıları teşvik edebilmesi için sağladığı bu ek katkı kademeli hak kazanma prensibi ile kişiye sunuluyor. 2023 yılına giriş yapıldığı andan itibaren en az 3 yıllık katılımı bulunan kişilerin getirilerine ek hak sunulacaktır. 6 yıldır sistemde bulunanlar için ise %35 oranında ek hak sunuluyor. 10 yıl ve daha fazla süredir sistemde var olan kişilere ise %60 ek kazanç sağlanacaktır. 10 yıl sistemde kaldıktan sonra 56 yaşını dolduran tüm bireysel emeklilik kullanıcıları 0 devlet katkısından faydalanabiliyor.

BİREYSEL EMEKLİLİK BAŞVURUSUNU KİMLER YAPABİLİR?

1 Ocak 2013 tarihinden önce bireysel emeklilik sistemine giriş yapmış olan tüm katılımcılar için ek bir fayda sağlanır. 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren 3 yıldır sistemde kalanlara hakediş süreci de eklenir. Sistemde 3 ile 6 yıl arasında yer alanlara bir yıl ek hak ediş süresi eklenir. 6 ile 10 yıl arasındaki katılımcılara 2 yıl hak ediş süresi eklenir. 10 yıl ve daha fazladır bu sistemde bulunanlara ise 3 yıl hak ediş süresi eklenir. Bireysel emeklilik sistemi kapsamında devletin sunmuş olduğu %30 ek katkı TC vatandaşı ve mavi kart sahibi olanlar için geçerli oluyor.