Yeni yıla az bir süre kala birçok kişi yeni zamlı maaşların ne kadar olacağını araştırmaya başladı. Özellikle milyonlarca emekli yeni yılda ne kadar zam alacağını araştırmaya başladı. Türkiye’de artan enflasyon oranları nedeniyle yaşam pahalılığının da artmasına bağlı olarak yeni yılda emekliler başta olmak üzere tüm kesimler yüksek zam beklentisi içine girdi. 

Ocak ayınca belli olacak memur ve emekli maaş zamlarına yönelik son 6 aylık enflasyon rakamları dikkate alınacak. Bu kapsamda sadece 2 aylık verilerin açıklanması bekleniyor. Şu anki verilerle bile emekli ve memurların rekor bir zam alabilecekleri ifade ediliyor. 

EMEKLİ VE MEMURLARA REKOR ZAM GELEBİLİR!

emeklinin-yeni-zamli-maaslari-belli-oluyor-yeni-yilda-emekli-maaslari-ne-kadar-olacak-iste

Ocak 2023’te emekli ve memur maaşlarına ne kadar zam yapılacağı birçok kesim tarafından araştırılmaya başladı. Özellikle son dönemde iyice artan yaşam pahalılığı sonrasında ciddi bir zam gelmesi yönünde beklentiler de arttı. 

Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de

Enflasyon rakamları dikkate alınarak yapılacak zamlara ilişkin Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan yıl sonu enflasyon tahmini ise dikkat çekiyor. Piyasa katılımcıları anketine göre yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 67,78 olarak güncellendi. Bu orana göre emekli maaşlarına ve memur maaşlarına yapılacak zammın da yüksek olması bekleniyor. 

EMEKLİ VE MEMUR MAAŞI NE KADAR OLACAK?

6 aylık enflasyon rakamlarının netlik kazanmasının ardından emekli ve memurlara ne kadar zam yapılacağı belirlenecek. Son zamlarda memurlara yüzde 41,69 oranında zam yapılırken, emeklilere ise yüzde 42,35 oranında bir zam yapılmıştı. 

Ortaya çıkan yeni tahminlere göre, memur emeklisinin taban aylıkları, TCMB enflasyon beklentisine göre 7.223 TL olacak. Memurlarda ise taban aylığın en düşük 10 bin 827 lira olabileceği tahmin ediliyor. Enflasyon oranlarının belli olmasının ardından emekli ve memurlara 2023 yılında ne kadar zam yapılacağı da ortaya çıkacak. Mevcut durumda bile yüksek oranda zam gelmesi bekleniyor.