Her yıl olduğu gibi ocak ayında emeklilerin en büyük gündemi maaş zamları oldu. Bu sene emekliye enflasyon farkının yanı sıra refah payı ve ek iyileştirmelerle müjdeli haberler verildi. SSK ve Bağkur emeklisinin ocak ayında alacağı yüzde 14.6 oranında zamla birlikte memur emeklilerinin 13.52 puanlık ilaveyle maaş zammı yüzde 30’a çıkarıldı. SSK ve Bağkur emeklilerine aban aylık ödemesi 3 bin 500 liradan yüzde 57 oranındaki artışla 5 bin 500 liraya çıkarıldı. Bu kapsamda yeni yılda en düşük emekli maaşı 5 bin 500 TL’ye ulaştı.

Emekliye Ek Gösterge Ödemeleri

Meclis’te onaylandıktan sonra 15 Ocak’ta yürürlüğe girecek ek gösterge düzenlemesi dikkat çekti. Bu ödemeler, memur emekli maaşlarına ikinci artışı getiren düzenleme olarak öne çıktı. Artışlar bununla sınırlı kalmazken bir ilave ödeme de emekli doktor maaşlarına yapıldı. Emekli Sandığı 4C kapsamındaki emekli doktorlar ocak ayında ilave ödeme artışından yararlanacak. Emekli aylığında olduğu gibi emekli doktorlara her ay verilen ilave ödeme, memur maaş katsayısındaki yüzde 30 artışla yeniden yükseldi.

Halkbank’tan Devlet Destekli Konut Kredisi! Halkbank’tan Devlet Destekli Konut Kredisi!

Emekli Doktor Maaşlarına İlave Zam

emekliye-ek-odemeler-belli-oldu-kimler-2602-tl-ek-zam-alacak-dul-ve-yetimler-de-yararlanabi

Ocak ayında hayata geçen düzenlemeye göre uzman olmayan emekli doktorların ilave ödemesi 6 bin 672 liradan bu yıl 2 bin 1 lira arttı ve 8 bin 673 liraya çıktı. Uzman doktor emeklileri ise maaşlarına ilave ödeme olarak 8 bin 673 lira yerine 2 bin 602 lira zamla birlikte 11 bin 275 lira ek zam alacak.

Vefat Durumunda Dul ve Yetimlere Ödenecek

İlave ödemeler, aylıklarıyla birlikte makam tazminatı ödemesine hak kazanamamış olan ve çalışmayan emekli doktorlara yapılıyor. Eğer doktor vefat etmişse bu ilave ödeme hak sahibi yakınlarına verilir. Bu kişiler aylık bağlama oranına göre ek ödemeden yararlanma hakkında sahiptir. Vefat etmiş bir uzman doktordan eşine 4 bin 336 lira ilave ödeme verilirken bu sene bu miktar 5 bin 637 liraya çıkmış oldu.