Yeni dönemde gelişen olumsuz ekonomik faktörler, her ülkede olduğu gibi ülkemizde de hem ülke ekonomisini hem de tüketici bütçelerini doğrudan etkiledi. Özellikle Rusya- Ukrayna savaşının başlaması ile birlikte okları yukarı yöne doğru dönen brent petrol ve doğal gaz, ülke sınırları içerisinde satışa sunulan akaryakıt ürünlerinde ve doğal gazda yüksek oranlı zamların gözlenmesine sebep oldu. Akaryakıt fiyatlarının yükselen grafikleri son dönemlerde bir nebze olsun gerilemeyi başarmışken küresel çapta etkisini iyice arttıran enerji fiyatları, ülke ekonomilerini ve dolayısı ile de kış aylarına yaklaşıldığı günlerde nasıl ısınacaklarını düşünen tüketicilerin bütçelerini direkt olarak sarstı. 

Doğal gazda dışa bağımlılığı azaltmak ve böylelikle de hem ülke ekonomisini hem de tüketicilerin bütçelerini kalkındırmak amacı ile yeni projeler geliştiren kamu kurumları, uzun vadede büyük umut vadetmeye başladı. Bu noktada geçtiğimiz haftalarda Sakarya Gaz Sahası’nda yürütülen çalışmalara ilişkin önemli bilgiler veren ve ekiplerin 7 gün 24 saat boyunca hiç ara vermeden çalışmaya devam ettiklerini belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, geçtiğimiz günlerde konuya ilişkin bir açıklama daha yaptı. 

Türkiye’nin doğal gaz tedariği açısından yaklaşık olarak 15 ülke ile iletişimde olabilecek bir potansiyele sahip olduğunu belirten Bakan Fatih Dönmez, hali hazırda çalışmaları devam eden Sakarya Gaz Sahası dışında da bir çalışmanın başlatıldığını müjdeledi. Bakan Dönmez yeni keşfe ilişkin ayrıntıları kamuoyu ile paylaştı. 

“DIŞA BAĞIMLILIK YÜZDE 70’E DÜŞECEK!”

enerji-ve-tabii-kaynaklar-bakani-donmez-resmen-acikladi-karadeniz-gazi-icin-bir-alanda-dah

Sakarya Gaz Sahası’nda devam eden çalışmalara ilişkin önemli bilgiler veren Bakan Dönmez, şu ifadeleri kullandı: “Bir aksilik olmaz ise Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında ilk gazi vatandaşlarımıza götüreceğiz. Gazı sisteme bağladığımız zaman maliyetler de netleşmiş olacak. Şu an tükettiğimiz gazın yüzde 99’unu ithal ediyoruz. Yani bu konuda nerede ise tamamen dışa bağımlıyız. Karadeniz gazı devreye girdiğinde ve tam üretime başladığımızda, tükettiğimiz gazın yaklaşık yüzde 25- 30’luk kısmını kendimiz karşılayabiliyor olacağız. Böylelikle dışa bağımlılığımız da yüzde 70’e düşmüş olacak.”

KARADENİZ GAZINDA YENİ KEŞİF!

SGK'dan Ödeme Müjdesi Geldi! SSK, 4A, 4B, 4C ve EYT'lilere 25 Bin TL Toplu Nakit Para Verilecek... SGK'dan Ödeme Müjdesi Geldi! SSK, 4A, 4B, 4C ve EYT'lilere 25 Bin TL Toplu Nakit Para Verilecek...

Açıklamasının devamında yeni keşfe değinen Bakan Dönmez, şu ifadeleri kullandı: “Sakarya Gaz Sahası içerisinde bulunan bir komşu alanda keşif amaçlı yeni bir sondaj daha yapılıyor. ‘Çaycuma- 1’ adını vermiş olduğumuz kuyuda ilk veriler pozitif geliyor. Arkadaşlarımız bu kapsamda çalışmalarını sürdürüyor.”