Ev Hanımlarına müjde 7500 TL emekli maaşı alacaklar Ev Hanımlarına müjde 7500 TL emekli maaşı alacaklar

Emekli, memur emeklisi ve memur aylıkları, her yıl iki kere zam almaktadır. Ocak ve temmuz aylarının başlarında açıklanan zam oranları, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 6 aylık enflasyon verisine göre hesaplanmaktadır. Ek olarak hükümet yetkililerinin zam iyileştirmesi kararları, toplu sözleşme ve enflasyon farkı gibi parametreler de söz konusu enflasyon verisine eklenmektedir. 

Maaş zammı hesabına bağlı olarak son olarak temmuz ayının başında güncel tutarları ile müjdelenmiş olan emekli ve memur maaşları, zorlu ekonomik şartlar karşısında yetersiz kalmaya başladı. Bu durumun milyonlarca vatandaşın geçim derdine düşmesine sebep olması, gözlerin ocak ayı zamlarına çevrilmesine sebep oldu. İlgili zam oranının hesaplanabilmesi için gereken 6 aylık enflasyon verisinin 4’üncüsü geçtiğimiz günlerde Türkiye İstatistik Kurumu’nun enflasyon açıklaması ile birlikte tamamlanırken uzmanlardan yeni maaş tahminleri gelmeye başladı. 

OCAK AYI EMEKLİ MAAŞI ZAMMI NE KADAR OLACAK?

enflasyon-aciklamasi-maas-zammi-tahminlerini-guncelledi-memur-ve-emekli-maasi-ocak-ayi-zam (2)

Türkiye İstatistik Kurumu ekim ayı enflasyonunu yüzde 3,54 olarak açıklayarak emekli maaşı zammının hesaplanması için gereken 6 aylık enflasyon verisinin 4’üncüsünü tamamlamış oldu. Bu açıklamadan sonra ocak ayı maaş zammına ilişkin yeni tahminler gelmeye başladı. 

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası geçtiğimiz ay yapmış olduğu açıklamada sene sonu enflasyon tahminini yüzde 65 olarak güncellemişti. Bu oranlara bakıldığında SSK ve Bağ- KUR emeklilerinin ocak ayı maaş zamlarını yüzde 16,05 olarak hesaplayan uzmanlar, azami artışın yüzde 22,93 olacağını iddia etti. 

MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ OCAK AYINDA NE KADAR MAAŞ ZAMMI ALACAK?

Enflasyon oranına ek olarak enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı da alan memur ve memur emeklileri için de ocak ayı maaş zammı tahminleri yapıldı. Uzmanlardan gelen açıklamalara göre en düşük zam oranı yüzde 14,09, en yüksek zam oranı ise yüzde 31,54 olacak. Merkez Bankası’nın yüzde 65’lik sene sonu enflasyon tahminin gerçekleşmesi durumunda ise zam oranı yüzde 17,13 olarak açıklanacak.