Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, ülkemizin mevcut ekonomik durumunu değerlendirdi. İşsizlik, büyüme, Merkez Bankası rezervi, TL mevduat gibi önemli konularda bilgilendirme yapan Kavcıoğlu, ayrıca en büyük sorun olan enflasyonun tek haneli rakamlara ineceği zamanı da işaret etti.

Ülkemizde özellikle son 1 yıl içinde en büyük ekonomik problem enflasyon. Birçok değişkene bağlı olmakla birlikte yaşanan fahiş fiyat artışları vatandaşın alım gücü büyük ölçüde düşürdü. Dolayısıyla vatandaşların en büyük beklentisi enflasyonun bir an önce düşmesi. Döviz kurları, petorl fiyatları, Ukrayna-Rusya savaşı, koronavirüs salgınından doğan tedarik sıkıntıları gibi sebeplerin hepsi bir araya geldiğinde 2022 yılında yüzde 85'in üzerinde bir enflasyon rakamı oluştu. 

Enflasyonla mücadele ve Türk Lirasının değerini korumakla görevli kurum olan Merkez Bankası söz konusu yüksek enflasyonun önlenmesi için çeşitli para politikaları izliyor. Her ne kadar Türkiye kadar oranı yüksek olmasa da dünyanın hemen her ülkesinde enflasyon ciddi bir ekonomik sıkıntı. Enflasyonun daha fazla yükselmemesi ve ulusal paralarının değerini korumak isteyen merkez bankaları faiz artırımına giderek yatırımcıları reel paraya çekmeye çalıştı. 

Merkez bankalarının faiz artırmasındaki amaç, yatırımcıların birikimlerini reel para üzerinden yapmalarını sağlayarak, ulusal paralarına olan talebi artırmak dolayısıyla para biriminin değerini artırarak alım gücünün düşmesini önlemekti. Ancak bu durum yatırımcıların üretim sektörlerine olan ilgisini azaltacağından ekonomide durgunluk riski de doğurdu. 

Türkiye Merkez Bankası ise bu süreçte faiz artırımına gitmedi. Aksine faiz düşüren Merkez Bankası'nın bu politikası herkes tarafından eleştirildi. Döviz kurları oldukça yükseldi ve ithal malların fiyatlarının artışı enflasyonun hızla yükselmesini tetikledi. Tüm eleştirilere rağmen faiz düşürme kararından vazgeçmeyen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, bu politika neticesinde gelinen noktayı değerlendirdi. 

Kavcıoğlu, enflasyonla mücadelede tek yolun faiz artırımı olmadığını anımsatarak, faizlerin tek haneye düşürüldüğü gibi enflasyonun da önümüzdeki süreçte tek haneli rakamlara ineceğini açıkladı. Merkez Bankası'nın 2023 ve 2024 yılları sonunda enflasyon hedefini açıklayan Kavcıoğlu, 2023 yılında yüzde 22'ye düşen enflasyonun 2024 yılının sonunda ise yüzde 10'un altına inerek tek haneye düşeceğini öngördüklerini dile getirdi.

Türkiye'de yüksek enflasyona rağmen ekonomik manada bir kriz olmadığını dile getiren Kavcıoğlu, siyasi ve stratejik olarak küresel manada yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye'nin kesintisiz bir şekilde büyümeye devam ettiğini hatırlattı. Mevsimsel bazı etkilere rağmen işsizliğin yüzde 10 civarlarında seyrettiğini dile getiren Kavcıoğlu, Merkez Bankası rezevlerinde de artış görüldüğünü söyledi. 

Ev Hanımlarına müjde 7500 TL emekli maaşı alacaklar Ev Hanımlarına müjde 7500 TL emekli maaşı alacaklar

Ulusal paraya olan talebin artırılması için faiz artıran merkez bankalarının yapmaya çalıştığını başka bir yöntemle başardıklarını dile getiren Kavcıoğlu, Kur Korumalı Mevduat sistemi sayesinde TL cinsinden olan yatırımların yüzde 50 seviyesine yaklaştığını söyledi.