Rusya- Ukrayna savaşı, FED faiz artırımı kararları, pandeminin henüz sıfırlanmamış olan etkileri ve daha pek çok faktör çerçevesinde geçtiğimiz yıldan bu yana yükselmeye devam eden enflasyon oranı, vatandaşların zamlı fiyatlardan satın aldıkları hizmetlere ve hizmet ürünlerine yeni zamların eklenmesine sebep oldu. Artan enflasyon karşısında tüketicileri yarı yolda bırakmamak adına birçok farklı kategori altında iyileştirme çalışmaları yürüten hükümet yetkilileri vatandaşlar tarafından takdir görse de artmaya devam eden enflasyon iyileştirme adımlarının da kısa süre içerisinde etkinliklerini yitirmelerine yol açtı. 

Uzun süredir zorlu ekonomik koşullara karşı mücadele vermeye çalışan vatandaşlar yeni dönemin maaş zamları için geri sayıma devam ederlerken geçtiğimiz günlerde Türkiye İstatistik Kurumu’nun yapmış olduğu enflasyon açıklaması ile birlikte yılın ikinci 6 aylık periyodunun 4’üncü enflasyon verisi de tamamlanmış oldu. Kamu kurumu ekim ayı enflasyonunu duyurmuş olduğu açıklamasında, Yeniden Değerlenme Oranı’na da yer verdi. Bu oran ile birlikte MTV dahil olmak üzere 2023 yılında değişiklik gösterecek olan trafik cezası tutarları da belli olmuş oldu. 

YÜZDE 122’LİK YENİDEN DEĞERLEME ORANI AÇIKLAMASI!

Eşten dosttan borç para aramayın! Garanti BBVA Bankası faizsiz 20.000 TL borç para gibi kredi veriyor Eşten dosttan borç para aramayın! Garanti BBVA Bankası faizsiz 20.000 TL borç para gibi kredi veriyor

enflasyon-trafik-cezalarini-da-ucurdu-kemer-takmayana-437-tl-ceza-yolda-2023-trafik-cezalar

Her sene, enflasyon oranlarından yola çıkarak hesaplanan ve Yeniden Değerleme Oranı, 3 Kasım tarihinde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı. Vergiler, harçlar ve daha pek çok kalemin hesaplanmasında kullanılan Yeniden Değerleme Oranı, 2023 yılı için yüzde 122,93 olarak bildirildi. Oldukça yüksek olarak değerlendirilen bu oran, tüketicileri şaşkına çevirdi. 

TRAFİK CEZALARI YENİDEN HESAPLANDI!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bazı kalemlerde indirim yetkisine sahip olduğu Yeniden Değerleme Oranı’nın açıklanması ile birlikte 2023 trafik cezaları şu şekilde hesaplandı:

  • Emniyet kemeri takmama: 437 TL
  • Telefon ile konuşarak araç kullanma: 952 TL
  • Ruhsatsız araç kullanma: 370 TL
  • Kırmızı ışıkta geçme: 952 TL
  • Alkollü iken araç kullanma: 4.250 TL
  • Park yeri ihlal etme: 437 TL