Aylık olarak geçim zorluğu çekenler artan fiyatlardan dolayı şikayet ediyor. Bu noktada engelli maaşı bulunan ve sadece bununla geçinmeye çalışan bireyler faturaları ödemekte zorlanıyor. Devletin son dönemde tutarını arttırdığı fatura indirimi merak ediliyor. Engelli bireylerin yaşam şartlarına daha kolay hale getirebilmek için ödenen bu fatura indirimi ile yaşam standardı daha kolay hale geliyor.

Engelli fatura indirimi su ve elektrik faturası için geçerli oluyor. Başvuruda bulunmak isteyenler PTT şubelerinin üzerinden fatura ibrazını gerçekleştirebiliyor. Başvuruda bulunarak sunulan bu fırsattan faydalanmak isteyenlerin ise belirli şartları karşılaması gerekiyor.

ENGELLİ FATURA DESTEĞİ ŞARTLARI NELERDİR?

Devletin sunmuş olduğu engelli fatura indiriminden yararlanmak isteyenlerin belirli şartları karşılaması gerekiyor. Aranan şartlar arasında şunlar yer alıyor:

  • Kişinin engelli maaşı alıyor olması 
  • 18 yaş altında engelli yakını bulunması 
  • 65 yaş maaşı bağlanmış olması

ENGELLİ FATURA DESTEĞİ İNDİRİM TUTARI NE KADAR OLDU?

engelliye-fatura-destegi-yardimi-duyuruldu-yuzde-50-indirimli-elektrik-su-fatura-desteginde (2)

Engelli fatura desteğinden yararlanmak isteyenler başvuru yaptıklarında onay sürecini bekliyor. Başvuru onayı alanlar PTT şubelerine giderek faturayı götürüp ibraz ettiriyor. Fatura indirimi hane içerisindeki yaşayan kişi sayısına göre değişebiliyor. Aşağıda alınabilecek indirim tutarı hanede yaşayan kişi sayısına göre paylaşılmıştır:

  • 1-2 kişilik hanelerde aylık 103 TL
  • 3 kişilik hanelerde 133 TL
  • 4 kişilik hanelerde 171 TL
  • 5 kişilik hanelerde 203 TL

ENGELLİ FATURA DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Engelli vatandaşa yönelik sunulan fatura indirimi 2019 yılının Ocak ayından itibaren gündeme alınan bir yeniliktir. Alınan karar gereğince 150 kilowatt kadar elektrik tüketimi bulunan vatandaşlar devlet desteğinden faydalanabiliyor. Özellikle kronik rahatsızlığı bulunanlar, elektrikli cihaz ile yatağa bağımlı olan ağır hastalar bu süreçte ek destekten faydalanabiliyor.

ENGELLİ FATURA DESTEĞİ DETAYLARI NELERDİR?

BİM indirimleri başladı: 5 kilosunu 99 TL'ye düşürdü BİM indirimleri başladı: 5 kilosunu 99 TL'ye düşürdü

Doğalgaz desteğinden her yıl Mart ve Ekim aylarında yararlanılabiliyor. Su desteği belediyelerin desteği ile sunuluyor. Fakat %40 ve üzerinde engelli raporuna sahip olmak gerekiyor. Bu sayede %50 indirimden faydalanılabiliyor. Yalnız bu da değil Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone operatörleri aracılığı ile en az %25 oranında fatura indirimi sunuluyor. Bununla beraber belirli dönemlerde bu operatörler kampanyalarla süreci destekleyebiliyor.