Rusya- Ukrayna savaşının başladığı tarih itibari ile yüksek oranlarda zamlanan ve küresel çapta bir krizin yaşanmasına sebep olan petrol fiyatları, tüm ülkelerin yönetimleri tarafından birincil gündeme alındı. Petrol fiyatlarının etkilediği diğer kalemler üzerinde sürekli olarak çalışmalar yapan ülke yönetimleri, yeni döneme ilişkin de birtakım kararlar almaya başladı. 

Devam eden Rusya- Ukrayna savaşı ve oluşan kur farkları sebebi ile ülkemizde de büyük tahribatlara sebebiyet veren petrol fiyatları yalnızca ülke yönetiminin değil tüketicilerin de gündemlerinde yer almaya başladı. Bu noktada yeni bir karar aldığını duyuran Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, söz konusu kararını 24 Aralık tarihli Resmi Gazete’de yayınlayarak detayları paylaştı. 

Kredi kartı olanlara müjde! Başvuranlar parasını alacak Kredi kartı olanlara müjde! Başvuranlar parasını alacak

2023 GELİR PAYI BEDELLERİNİ AÇIKLADI!

epdk-kararini-verdi-lisans-ve-sertifika-sahipleri-icin-gelir-paylari-aciklandi (2)

24 Aralık tarihli Resmi Gazete’de yeni bir kararını yayınlayan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, petrol piyasası faaliyetlerine ilişkin gelir payı bedellerini belirledi. 1 Ocak 2023 tarihi itibari ile yürürlüğe girecek olan yeni paylara ilişkin detaylar paylaşıldı. 

EPDK tarafından verilen yeni karara göre lisans sahibi tüzel kişilerin ödemek ile yükümlü oldukları katılma payına ilişkin oran, 2022 yılı dönemine ilişkin düzenlenecek olan gelir tablolarında belirlenecek olan safi satış tutarının yüzde 0,05’i olarak bildirildi. Piyasada bulunan sertifika sahibi tüzel kişilerin katılım payı oranlarının ise 2022 faaliyetleri için sıfırlanmış olduğu bilgisi kaydedildi. 

PETROL PİYASASI KATILMA PAYI ORANLARI GÜNCELLENDİ!

Aynı kararında petrol piyasasında faaliyet gösteren işleme, rafinerici, iletim, dağıtıcı, madeni yağ, ihrakiye teslimi ve depolama lisansı sahibi gerçek ve tüzel kişiler için de bir güncellemenin bulunduğunu belirten EPDK, söz konusu kişilerin 2023 yılında ödeyecek oldukları 2022 katılım payı oranının, 2022 gelir tablolarında yer alan lisans dahilinde yürütülmüş olan piyasa faaliyetlerine ilişkin net satış tutarının yüzde 0,1’i olarak belirlendiğini ifade etti. EPDK, bayilik ve taşıma lisansı sahibi tüzel ve gerçek kişilerin 2023 yılında ödeyecekleri 2022 katılma payı oranının ise alt başlıklar dahil olmak üzere sıfır olduğunu belirtti.