Tüm dünyanın gözü kulağı 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana devam eden ve son günlerde iyice şiddetlenen Rusya- Ukrayna savaşında iken geçtiğimiz günlerde Rusya’nın da içinde bulunduğu önemli bir görüşme yapıldı. Tam 11 yıl sonra Suriye ile ilk kez sıcak temas kuran Türkiye, Moskova’da iki ülkenin savunma bakanları ve istihbarat başkanları ile bir araya geldi.

Rusya- Türkiye ve Suriye arasında düzenlenen toplantı tüm dünya tarafından yakından takip edilirken toplantıda konuşulanlar da dikkat çekti. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas ve iki ülkenin istihbarat başkanlarının da katılımları ile gerçekleştirilmiş olan toplantıda, Suriye krizi başta olmak üzere pek çok konu ele alınmıştı. 

Üç ülkenin seneler sonra bir araya gelerek başta Suriye krizi olmak üzere Suriye’de bulunan terör örgütleri ile ortak mücadele çabalarını da ele almaları, oldukça dikkat çekmişti. Görüşmenin yankıları halen devam ederken Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in özel temsilcisi ile görüştüğü ve görüşmede Türkiye ile ilgili birtakım açıklamalar yaptığı öğrenildi. 

RUSYA GÖRÜŞMEYİ OLUMLU DEĞERLENDİRDİ!

İsveç Türk Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakılmasını izin verdi! İsveç Türk Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakılmasını izin verdi!

esaddan-rusyaya-turkiye-mesaji (2)

Rusya- Türkiye ve Suriye arasında yapılan görüşmenin tekrarının bu ay içerisinde yapılmasının planlandığı belirtilirken Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile Putin’in özel temsilcisi Aleksandır Lavrentiev, dün bir araya geldi. Şam’da gerçekleştirilmiş olan görüşmenin detayları Suriye Devlet Başkanlığı tarafından aktarıldı. Yapılan resmi açıklamaya göre toplantıda bölgesel ve uluslararası gelişmeler ele alındı. Suriye, Türkiye ve Rusya arasında yapılmış olan görüşmelerin de değerlendirildiği toplantıda, Rusya’nın üçlü görüşmeyi olumlu değerlendirdi ve oldukça önemli gördüğü belirtildi. 

ESAD’DAN DİKKAT ÇEKEN TÜRKİYE AÇIKLAMASI!

Üçlü görüşmeyi değerlendiren Esad’ın, toplantıların daha verimli geçebilmesi için Rusya ve Suriye arasında ön planlama ve koordinasyon üzerine inşa edilmesi gerektiğini belirttiği öğrenildi. Esad, görüşmelerin somut bir sonuca varabilmesi amacı ile Türkiye’nin Suriye’ye yönelik operasyonlarını ve muhalif gruplara vermiş olduğu desteği sona erdirmesi gerektiğini de belirtti.