Eskişehir Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) tarafından alınan karar neticesinde şebeke suyuna yüzde 70 gibi çok büyük bir oranda zam geldi. Zammın 28 Kasım günü yürürlüğe gireceğini duyan vatandaşlar, ön ödemeli sistemle çalışan ESKİ Sumatik cihazlarına koştu. Oluşan yoğunluğa bazı sumatik cihazları dayanamadı ve arızalandı. Arıza yapan bir cihazda ESKİ çalışanlarının bulduğu çözüm ise trajikomik bir manzara yarattı. 

ESKİ Olağan Genel Kurul toplantısında şebeke suyuna zam yapılmasına dair verilen teklif kabul edildi. Teklifin kabul edilmesi şöyle dursun, teklifin verileceğine dair haberin yayılmasıyla birlikte vatandaşlar zamdan önce su kartlarına bakiye doldurmak adına adeta birbirleriyle yarıştı. Hemen her mahallede birkaç adet bulunan sumatik cihazlarının önünde günlerce gece gündüz uzun kuyrular oluştu. 

Suya zam haberinin dahi metrelerce kuyruğa neden olduğu Eskişehir'de 28 Kasım 2022 gününden itibaren suyun yüzde 70 oranında zamlanacağı kesinleşince, sumatikler önündeki kuyruk da giderek uzadı. Vatandaşlar soğuk havaya aldırmadan 27 Kasım'ı 28 Kasım'a bağlayan gece yarısına kadar sumatikler önünde saatlerce ayakta bekledi. Normal şartlarda her mahallede birkaç tane sumatik cihazının bulunması gün içinde aşırı yoğunluk olmasını önlüyordu. Ancal yüzde 70 zam haberi birkaç gün boyunca sumatik cihalarının durmaksızın çalışmasına neden oldu.

Üniversitelerde hibrit eğitim modeli nedir? Üniversitelerde hibrit eğitim modeli nedir?

Söz konusu aşırı yoğunluk sebebiyle bazı noktalarda sumatik cihazlarında arıza yaşandı. Saatlerce soğukta beklemek zorunda kalan vatandaşlar, bunun üzerine bir de cihazların arızalanmasıyla iyiden iyiye sinirlendi. İğneden ipliğe her şeye zam geldiği bir ortamda suyun yüzde 70 zamlanması vatandaşların sinirini zaten gerdiğinden arızalar adeta iplerin kopmasına neden oldu. 

Sumatik cihazının arıza ayptığı bir noktada ESKİ tarafından bulunan çözüm görenleri hem güldürdü hem düşündürdü. Her şeyin dijital ortamda halledilebildiği bir çağda Eskişehir gibi modern bir şehirde sumatik cihazlarına tepki gösteren halk, arıza yapan sumatik cihazından uzanan bir el görünce şaşkına döndü.

Arıza yapan sumatik cihazının para giriş ünitesi sökülerek içine bir görevli yerleştirildi. Görevli hesabına su yüklemek isteyen aboneden parayı elle alıyor ve bakiyeyi manuel olarak yüklüyordu. Söz konusu görüntü internette hızla yayıldı ve bir anda milyonlarca kişi tarafından izlendi.