2019 yılının sonunda Çin’in Wuhan kentinde görülen ve bir yarasa türünden insana bulaştığı ileri sürülen koronavirüs, kısa süre içerisinde tüm dünyaya yayılarak bir salgın sürecinin başlamasına sebep oldu. Ülkemizde ilk Covid- 19 vakası 2020 yılının başında görülürken virüsün yayılım hızı ve öldürücülük oranı sebebi ile sokağa çıkma yasakları uygulanmaya başlandı. Yalnızca ülkemizde değil tüm dünya ülkelerinde alınan sokağa çıkma yasağı kararları, esnafların kepenk kapatmalarına neden oldu. 

Nerede ise bir yılı aşkın süre boyunca dükkanlarını açamayan esnaflara, Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan kredi faiz desteği geldi. Bakanlık daha önce yüzde 50 olarak açıklamış olduğu faiz karşılama oranına ilişkin yeni bir karar aldığını açıkladı. 

BAKANLIK RESMEN DUYURDU!

esnaflar-dikkat-bakanlik-mujdeyi-duyurdu-yuzde-50den-yuzde-76ya-yukseltildi (2)

O bankadan 20.000 TL destek almak için tek bir uygulama indirmeniz gerekiyor! O bankadan 20.000 TL destek almak için tek bir uygulama indirmeniz gerekiyor!

Pandemi döneminde kepenk kapanmak durumunda kalan esnaf ve sanatkarlara faiz destekli kredi hizmetinin sunulmasını sağlayan Hazine ve Maliye Bakanlığı, söz konusu uygulamaya ilişkin yeni bir karar aldığını açıkladı. Bakanlık ilgili kararını resmi Twitter hesabı üzerinden duyururken yeni karar esnaflar ve sanatkarlar tarafından sevinç ile karşılandı.

Esnaf kredilerinde verilen faiz desteğine ilişkin yeni bir karar alan Hazine ve Maliye Bakanlığı, söz konusu kararı resmi Twitter hesabı üzerinden yayınlamış olduğu paylaşım ile duyurdu. Bakanlık ilgili paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Zorlu salgın dönemi kapsamında esnafımıza destek olmak amacı ile 2021 yılı öncesinde kullandırılan kredilerde faiz karşılama oranı yüzde 50’den yüzde 76’ya yükseltildi.”

2024 YILINA KADAR DEVAM EDECEK!

Faiz karşılama oranını yüzde 50’den yüzde 76’ya yükselttiğini duyuran Hazine ve Maliye Bakanlığı, Twitter hesabı üzerinden yapmış olduğu resmi açıklamaya şu ifadeler ile devam etti: “Böylelikle 2021 yılı öncesinde kullandırılmış olan yaklaşık 59,2 milyar TL’lik hazine destekli krediler üzerindeki faiz artışı, esnaflara yansıtılmamış oldu. Söz konusu uygulama çerçevesinde bugüne kadar esnafımıza ve sanatkarlarımıza 2,6 milyar TL’den fazla destek sağlanmış olup, uygulama 2022- 2024 döneminde de devam edecektir.”