Bir süredir yukarı yönlü hareketler sergileyerek hem ülke ekonomisinin hem de tüketici bütçesinin olumsuz etkilenmesine sebep olan döviz kurları ile altın fiyatları, gündelik hayatın giderek pahalılaşmasına yol açmaya devam ediyor. Sene başından bu yana bir yükselip bir düşen ancak genel olarak öngörülemeyen bir şekilde yükselen grafiklere sahip olan ekonomi piyasaları, ay sonu gelmeden mevcut kazançların sıfırlamasına sebep oluyor.

Uzun süredir ekonomi piyasalarında yaşanan olumsuz gelişmeler karşısında giderek yükselmeye devam eden enflasyon ile mücadele etmenin yollarını arayan ve bu kapsamda da birçok farklı alanda çeşitli düzenlemeler yapan hükümet yetkilileri, tüm dünya ülkelerinin en büyük ekonomik problemlerinden olan yüksek enflasyona karşı yeni bir karara daha imza attı. Eylül ayından bu yana faiz indirimi kararları veren Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, ekim ayı faiz kararını açıklayarak şaşkınlık yarattı. Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından gözler kredi faizlerine çevrildi. 

MERKEZ BANKASI’NDAN ŞAŞIRTAN FAİZ KARARI!

esnaflarin-dikkatine-merkez-bankasinin-faiz-karari-kredi-faizlerini-geriletti (2)

LGS'de 562 öğrenci tüm soruları doğru yanıtladı LGS'de 562 öğrenci tüm soruları doğru yanıtladı

Geçtiğimiz senenin eylül ayında yükselmeye başlayan döviz kurlarına karşı harekete geçen ve sene sonuna kadar toplamda 500 baz puan indirim kararı vererek piyasalara müdahale eden Merkez Bankası, yeni dönemde de verdiği faiz karaları ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. 

Bugün tüm dünya ülkelerinin en büyük ekonomik problemlerinden birisi olarak değerlendirilen ve bu kapsamda da merkez bankalarının faiz kararları konusunda titiz davranmalarına sebep olan enflasyon artışı, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın da birincil gündeminde bulunuyor. 

Sene başından bu yana enflasyon ile mücadele kapsamında birçok merkez bankasından faiz artırımı kararları gelirken Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası aksi yönde hareket ederek herkesi şaşırtmaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda da faiz indirimi kararı veren Merkez Bankası, dün açıklamış olduğu ekim ayı kararında yine indirime gitti. Merkez Bankası tarafından yapılmış olan açıklamaya göre 150 baz puanlık indirime gidildiği ve politika faizinin yüzde 10,5’e çekildiği bilgisi kaydedildi. 

BANKACILIK SEKTÖRÜNDE 2 YILDAN SONRA BİR İLK!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın ekimi ayı faiz indirimi kararından sonra gözler banka kredilerine çevrildi. Yapılmış olan hesaplamalara göre 14 Ekim haftası itibari ile ticari kredi faizlerinin son iki yılın en düşük seviyesine gerilediği ortaya kondu.