2022 yılının küresel çapta yaşanan bir ekonomik krize sebep olması, ülkemiz gibi gelişimini sürdüren tüm ülkelerde ciddi hasarlara sebebiyet verdi. Yüksek enflasyon her yeni günde yeni zamların duyurulmasına sebep olurken hükümet yetkilileri de bu durum karşısında enflasyon üstü maaş zammı kararları almak durumunda kaldı. Bir süredir enflasyon ile mücadele kapsamında olumlu adımlar atılıyor olmasına rağmen tüketicilerin alım güçlerinin düşmeye devam ediyor olması, gözlerin 2023 Ocak ayı maaş zamlarına çevrilmesine sebep oldu. 

Son olarak temmuz ayının başında duyurulmuş olan maaş zamlarından sonra yeni dönemin asgari ücreti hakkında nasıl bir karar verileceği, enflasyona refah payının eklenip eklenmeyeceği merak edilmeye başlandı. Konuya ilişkin birçok tahmin ortaya atılırken bugün Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılmış olan açıklama ile birlikte 5’inci enflasyon verisi de tamamlanmış oldu.

Sabah saatlerinde yapılmış olan açıklamada kasım ayı enflasyonunun yüzde 2,88’e, senelik enflasyonun ise yüzde 84,39’a gerilemiş olduğu bilgileri kaydedildi. Bu durum maaş hesaplarına yönelik yeni iddiaların ortaya atılmasına sebep olurken işçi ve esnaf tarafında bir anlaşmazlık yaşandığı ortaya çıktı. 

Yeni yılda asgari ücrete yapılacak olan zammın çalışanlar açısından yerinde bir karar olacağını ancak çalışanlarının maaşlarını ödemekte güçlük çeken esnafları zor durum bırakacağını savunan bazı yetkililer, zam beklentilerini de açıkladı. 

TÜRK- İŞ BAŞKANINDAN İŞÇİYİ SİNİRLENDİREN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI!

O banka gemileri yaktı, 100 bin TL’lik nakit desteği için düğmeye bastı! O banka gemileri yaktı, 100 bin TL’lik nakit desteği için düğmeye bastı!

esnaflarin-ve-iscilerin-asgari-ucret-zammi-anlasmazligi-yine-gundeme-geldi-zam-beklentileri

Geçtiğimiz günlerde asgari ücrete ilişkin açıklamalarda bulunan Türk- İş Başkanı Ergün Atalay, açlık sınırının 7 bin 785 TL olduğunu ve yapılacak olan zamda da bu sınırın kırmızı çizgileri olduğunu ifade etti. Atalay’ın bu açıklaması zam beklentisi daha yüksek olan işçileri kızdırdı. İşçilerin beklentilerine göre zammın yüzde 40 ile yüzde 70 aralığında olması gerektiği öğrenildi. 

BAŞKAN BALANDÖKEN’DEN ESNAF AÇIKLAMASI!

Asgari ücret zammına ilişkin açıklama yapan bir diğer isim olan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, zamlı ücretlerin esnafların işlerini canlandıracağını ancak çalışanlarının maaşlarını ödemekte zorluk çeken esnafları daha da büyük bir sıkıntıya sürükleyeceğini ifade etti. Palandöken “esnafın durumunu da düşünerek bir zam yapılmalı” ifadelerini kullandı.