4A 4B 4C BAĞKUR Memur SSK EYT emeklilerine müjde! 31 Ağustos tarihine kadar 10.000 TL ek ödeme hesaba yatacak 4A 4B 4C BAĞKUR Memur SSK EYT emeklilerine müjde! 31 Ağustos tarihine kadar 10.000 TL ek ödeme hesaba yatacak

Ev hanımları bir yerde çalışmadan primlerini kendilerinin ödeyebileceği sistem kuruldu. Yapılan açıklamalar üzerine ev hanımları için emekli olmak kolay hale getirildi. Dışarıdan prim ödemesi yapılarak emekli olmak için isteğe bağlı sigorta hayata geçirildi. Ev hanımları da bu sistemden ilk yararlanacak kişiler arasında yer aldı.

EV HANIMLARINA EMEKLİ OLMA FIRSATI

Ev hanımları bir yerde sigortalı olarak çalışmak zorunda kalmayacak. Primlerini kendileri ödeyerek emekli olma imkanı sunulurken yapılan son açıklama üzerinde devletin belirlediği prim sayısını yatırmaları şartı getirildi.

Dışarıdan prim ödemesi yapılarak ev hanımlarına emekli olma imkanı sunulurken sigortalı bir işte çalışmayan isteğe bağlı sigortayla beraber emeklilik sağlandı.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA ŞARTLARI

Dışarıdan prim ödemesi yaparak emekli olmak için SGK müdürlüğüne giderek dilekçe vermeleri gerekir. Sağlık sigortası kapsamında yararlanılırken dışarıdan prim ödeyerek emekli olmak isteyenlerin SGK'ya başvuruda bulunması gerekir. Yaş, cinsiyet, sigorta çalışma zamanlarına bakılarak prim ödemeleri belirlenir. En yakın SGK müdürlüğüne bizzat giderek emeklilik için başvuruların yapılması gerekir.