Kişinin emeğinin kanunlar ile güvence altına alındığını her fırsatta vurgulayan ve olası bir iş kazası ya da diğer olumsuz gelişmelerde sigortalı çalışıyor olmanın avantajlarının göz ardı edilmemesi gerektiğini ifade eden Sosyal Güvenlik Kurumu, yeni bir açıklamaya daha imza attı. Ülke sınırları içerisinde yaşayan ve herhangi bir kurumda istihdam edilmiş olan vatandaşların haklarının savunulmasını sağlayan Sosyal Güvenlik Kurumu, bir kuruma bağlı olmadan hizmet veren bağımsız ev hizmetleri personelleri için de bazı zorunlulukların bulunduğunu belirtti.

Ev hizmetlerinde çalışan binlerce vatandaşın olduğu şu dönem içerisinde çoğu kişinin sigortalı olmadığı gözlerden kaçmamaya başladı. Konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulunan ve bu kapsamda hem çalışanı bilgilendiren hem de işvereni uyaran İzmir Sosyal Güvenlik İl Müdürü Yavuz Kurt, bilinmeyen detaylara dikkat çekti. 

SGK'dan Ödeme Müjdesi Geldi! SSK, 4A, 4B, 4C ve EYT'lilere 25 Bin TL Toplu Nakit Para Verilecek... SGK'dan Ödeme Müjdesi Geldi! SSK, 4A, 4B, 4C ve EYT'lilere 25 Bin TL Toplu Nakit Para Verilecek...

EV HİZMETLERİNDE ÇALIŞANLARA SİGORTA BİLGİLENDİRMESİ!

ev-hizmetlerinde-personel-istihdam-edenlere-uyari-sgkya-bildirmezseniz-ceza-kapida (2)

Ev hizmetlerinde çalışan vatandaşları yakından ilgilendiren açıklamalarda bulunan İzmir Sosyal Güvenlik İl Müdürü Yavuz Kurt, kimlerin sigortalı sayılıp sayılmayacağına ilişkin önemli bilgiler verdi. Hem işvereni hem de çalışan bilgilendiren açıklama, yakından takip edildi. 

Yapmış olduğu açıklamada ev hizmetlerinde çalışan personeli ve işverenini hedef alan Kurt, şu ifadeleri kullandı: “5510 sayılı kanunun ek 9’uncu maddesi kapsamında ev hizmetlerinde çalışan vatandaşlar, bir ay içerisinde 10 gün ve daha fazla çalışanlar ile 10 günden az çalışanlar olmak üzere iki ayrılırlar. Bu kapsamda istihdam edilen personeller, 4A kapsamında sigortalı sayılacaklardır.”

CEZAİ İŞLEM KONUSUNDA UYARDI!

Ev hizmetlerinde 10 günden az faaliyet gösteren personellerin meslek hastalığı ve iş kazası primlerinin ödenmesi gerektiğini ifade eden Yavuz, sigortalı bildiriminin yapılmaması durumunda işverenin çalışan başına 1 brüt asgari ücret ödemek ile cezalandırılacağını belirtti. Çalışan bildirimlerinin e- devlet sisteminde yer alan “e- hizmetler” ekranından dakikalar içerisinde yapılabileceğini ifade eden Yavuz, bu konunun hem çalışanın sağlığı hem de işverenin bütçesi açısından dikkate alınması gerektiğine de dikkat çekti.