2021 Eylül tarihinde agresif bir çıkış yakalayarak tarihi seviyelere ulaşan dolar kuru, beraberinde hem diğer döviz kurlarının hem de altın fiyatlarının rekor seviyelere ulaşmasına yol açtı. Bu durum enflasyonun da giderek yükselmesine sebebiyet verirken enflasyona bağlı olarak hesaplanan tüm ödeme kalemlerinin yüksek oranlarda zamlanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz senenin son çeyreğinde yükselmeye başlayan enflasyondan olumsuz etkilenen sektörlerden birisi de gayrimenkul sektörü oldu. Kısa süre içerisinde yüksek oranlarda zamlar alarak tüketicileri şaşkına çeviren ev kiraları, ev sahipleri ile kiracıların aralarını açmaya başladı.

2022 yılına girilmesi ile birlikte para piyasaları ve altın piyasasının yanı sıra farklı faktörlerden de etkilenerek hızla yükselişini sürdürmeye devam eden enflasyon, kiraların 3- 4 katına kadar yükselmesine sebep oldu. Özellikle büyükşehirlerde fahiş kira bedellerine rastlanılırken bazı kötü niyetli ev sahiplerinin kendi kafalarına göre artışa girmesi, kiracıları mağdur etti.

Son dönemlerin en büyük problemlerinden birisi olarak değerlendirilen ve özellikle de öğrenciler ile tek maaşlı vatandaşları etkileyen yüksek kira artışları, geçtiğimiz aylarda devletin de gündemine girdi. İkinci bir karara kadar aylık kira artış oranının enflasyona bağlı olarak hesaplanmayacağını ve yüzde 25’lik azami seviyede kalacağını ifade eden yetkililer, kiracıların içlerini bir nebze olsun rahatlattı. Ancak bu kurala uymak istemeyen ve mevcut kiracısını çıkartarak evini daha yüksek bedellerden kiralamak isteyen bazı ev sahipleri, türlü yollara başvurmaya başladı. Bu noktada uyarılarda bulunan avukatlar hem ev sahiplerini hem de kiracıları yakından ilgilendiren bilgiler verdi. 

MEB 5000 sözleşmeli personel alımı yapacak! İşte kadro dağılımı, KPSS puanı, şartlar ve detaylar MEB 5000 sözleşmeli personel alımı yapacak! İşte kadro dağılımı, KPSS puanı, şartlar ve detaylar

ABONELİKLERİ İPTAL ETMEYE BAŞLADILAR!

ev-sahiplerinin-yeni-numarasi-sasirtti-avukatlar-uyardi-ceza-ve-tazminat-odemek-zorundasini (2)

Son dönemlerde oldukça gergin ilişkilere sahip olan ev sahipleri ile kiracılar arasında yeni bir problem daha ortaya çıktı. Kiracısını kira artışa ikna edemediği için evden çıkarmanın yollarını arayan bazı ev sahipleri, kendi üzerlerine kayıtlı olan su, elektrik ve doğalgaz aboneliklerini iptal ettirmeye başladı. 

UZMANLARDAN CEZA UYARISI!

Ev sahiplerinin yeni oyunlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Ali Yüksel, Yargıtay’ın bu konuda kararlarının bulunduğuna dikkat çekti. Abonelikleri kesen ev sahiplerine ceza uygulamasının olduğunu ifade eden Yüksel, mağduriyet yaşayan kiracılara da manevi hatta maddi tazminatların verildiğini bildirdi.