Ülkemizin en önemli kamu kurumlarından birisi olan ve yapılan son araştırmalara göre yaklaşık olarak 140 ülkenin nüfusundan fazla vatandaşa ödeme hizmeti sunan Sosyal Güvenlik Kurumu, yeni dönemde gündemde en çok bahsi geçen kurumlardan birisi olmaya devam ediyor. Seneler önce getirilen yeni sigorta kanunu sebebi ile milyonlarca vatandaşın emeklilik hakkı önünde büyük bir engelin oluşmasına sebebiyet veren Sosyal Güvenlik Kurumu, yeni dönemde başlatılan EYT düzenleme çalışmaları kapsamında köklü bir değişikliğe doğru yol alıyor. 

8 Eylül 1999 tarihinde getirilen sigorta kanunu kapsamında prim ödemelerini ve sigortalılık sürelerini tamamlamış olmalarına rağmen milyonlarca vatandaşın emeklilik hakkı ellerinden alındı. Yeni kanun ile birlikte emekli olabilmek için kurum tarafından belirlenmiş olan yaş şartını da sağlamaları gerektikleri bildirilen milyonlarca vatandaş, senelerdir bu kanununun düzenlenmesi adına hükümet yetkililerine çağrıda bulundu. 

Emekli maaşı hesaplamak isteyenler için SGK’dan ilaç gibi hamle geldi! Emekli maaşı hesaplamak isteyenler için SGK’dan ilaç gibi hamle geldi!

Uzun süredir EYT çalışmalarının başlatılması bekleyen yaklaşık 6 milyon vatandaşa, sonunda bu sene itibari ile müjdeli haber verildi. Ocak ayına girilmesi ile birlikte kameraların karşısına geçen ve yeni dönemde yürütülecek olan çalışmalara ilişkin kamuoyunu bilgilendiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bu sene içerisinde EYT sorununun mutlaka ele alınacağını belirtti. Nihayet o gün geldi ve geçtiğimiz aylarda EYT düzenleme çalışmaları başlatıldı.

Geçtiğimiz günlerde EYT çalışmalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Bakan Vedat Bilgin, teknik olarak çalışmaların tamamlandığını belirterek aralık ayına işaret etti. Yeni düzenleme için geri sayım devam ederken emeklilik sisteminde gözlenecek olan değişiklikler merak konusu oldu. 

ARALIK AYINDA SUNULACAK!

eyt-calismalarinda-sona-gelindi-4lu-yeni-duzenlemenin-detaylari-ortaya-cikti-artik-herkes-e (2)

Geçtiğimiz günlerde EYT düzenleme çalışmalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, söz konusu yasa tasarısının aralık ayının başında Meclis’e sunulacağını müjdeledi. 

EYT YASASI İLE BİRLİKTE NELER DEĞİŞECEK?

EYT yasasının çıkması durumunda SSK- BağKUR- Emekli Sandığı için yapılan prim ödemeleri eşitlenecek, tek tip emeklilik mümkün olabilecek, emekli maaşları tek formül üzerinden hesaplanabilecek ve yaş şartı, ilgili diğer şartları sağlayan vatandaşlar için ortadan kaldırılabilecek.