Kurban etini hemen yemeyin! İdeal süre belli oldu Kurban etini hemen yemeyin! İdeal süre belli oldu

Sosyal Güvenlik Kurumu 3 farklı kategori altında emeklilik hizmeti sunmaktadır. 2000 öncesi, 2000- 2008 aralığı ve 2008 sonrası olmak üzere 3 farklı başlık altında ele alınan çalışma hayatları, prim ödemeleri ve o döneme ilişkin sigorta kanunları, vatandaşların emeklilik yaşlarının ve emekli maaşlarının hesaplanmasında ana değişkenleri oluşturmaktadır. Bu kapsamda her döneme ait özel şartların bulunması, emeklilik sisteminin bir nevi kişiye özel olduğunu da göstermektedir. 

Vatandaşların sigortalı çalışma hayatları kapsamında geçirdikleri süre ve yatırdıkları prim ödemesi kapsamında tanımlanan emeklilik hakları, 1999 senesinde gelen bir sigorta kanunu sebebi ile milyonlarca vatandaşın elinden alınmıştır. O dönemde duyurulan yeni yasa sebebi ile senelerdir yaş şartını sağlamadıkları için emeklilik hakkına kavuşamayan vatandaşlar, bu sene başlatılan EYT düzenleme çalışmaları kapsamında haklarına kavuşabilmek adına geri sayıma devam ediyorlar. 

Sigortalılık süresi ve prim ödemesi şartlarını tamamlamış olmalarına rağmen yaş faktörü sebebi ile emeklilik hakkına kavuşamayan vatandaşlar için ocak ayında yürürlüğe girmesi beklenen EYT yasası için heyecan doruktayken çıkacak olan yasadan yararlanmak isteyen erkeklerin eksik prim ödemelerini borçlanma yolu ile tamamlayabilecekleri belirtildi. Yetkililer, konuya ilişkin ayrıntıları paylaştı. 

SİGORTALILIK SÜRESİ VE PRİM ÖDEMESİ KALDIRILMAYACAK!

eyt-icin-son-donemec-askerlik-borclanmasi-ile-erken-emekli-olmak-mumkun-askerlik-borclanmas

Geçtiğimiz günlerde yeni EYT yasası hakkında açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yeni yasa kapsamında prim ödemesi ve sigortalılık süresi şartlarının değiştirilmeyeceğini belirtti. Bu durum EYT kapsamına girmesine rağmen prim ödemesini tamamlamış olan erkek bireyleri harekete geçirdi. 

ASKERLİK BORÇLANMASI İLE EYT’DEN FAYDALANMAK MÜMKÜN!

Sigorta girişi 8 Eylül 1999 tarihinden önce olan ve o dönem içerisinde askerlik yapmış olan erkeklerin askerlik borçlanması ile EYT yasasından yararlanabileceklerini belirten yetkililer, e- devlet sistemi üzerinden borçlanma başvurusunun yapılabileceğini ifade etti. Azami borçlanmanın askerlik süresi kadar olabileceğine dikkat çeken uzmanlar, bu kapsamda taban ve tavan borçlanma hakkından yararlanılabileceğini açıkladı.