1999 yılı öncesinde sigorta girişi bulunan vatandaşların senelerdir yaşadıkları mağduriyeti ortadan kaldırabilmek amacı ile bu sene itibari ile masaya yatırılan EYT başlığı için geri sayım devam ediyor. Temmuz ayının başında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından başlatılmış olan EYT çalışmalarının, bir hafta içerisinde Meclis’e sunulacağı tahmin ediliyor. 

Vakıfbank, 3+1 dubleks dair için 373 bin TL istiyor! Vakıfbank, 3+1 dubleks dair için 373 bin TL istiyor!

EYT kapsamı, EYT’den yararlanacak olan kişi sayısı gibi konu başlıkları tek tek açığa kavuşurken borçlanmanın EYT üzerinde yaratacağı etki de gündemde konuşulmaya başlanan konular arasında yer almaya başladı. Ayrıca yeni yasadan yararlanarak emekli olma hakkına kavuşacak olan ancak halen çalışmaya devam etmek isteyen işçileri de yüksek sigorta primi ödemesi sebebi ile işten çıkarılma korkusu sarmaya başladı. Tüm bu ayrıntılar yakın zamanda net cevapları ile duyurulacakken hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den hem de bazı uzman isimlerden konuya ilişkin açıklamalar geldi. 

BAKAN BİLGİN’DEN ÖNEMLİ EYT AÇIKLAMALARI!

eyt-icin-zaman-daraldi-bakan-vedat-bilgin-detaylari-resmen-paylasti-sigorta-baslangic-tarih (2)

Temmuz ayının başından bu yana EYT düzenleme çalışmalarını yöneten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamada EYT için belirlenmiş olan net tarihin 8 Eylül 1999 olduğunu ifade eden Bakan Bilgin, doğum ve askerlik borçlanması yapılabilecek olsa dahi işe başlangıç tarihinin öne çekilmesinin mümkün olmadığını belirtti. Söz konusu borçlanmaların yalnızca eksik prim gün sayılarını telafi edebileceğini ifade eden Bakan Bilgin, bu konuda kafası karışık olanlar için de son noktayı koymuş oldu. 

Emekli çalışana sahip olmaları durumunda daha fazla sigorta primi ödemek durumunda kalan işverenler için de açıklama yapan Bakan Bilgin, arada oluşan yüzde 5’lik farkın silinebileceğine işaret etti. 

PRİM ÖDEMELERİ GERİ ALINABİLECEK!

Yapılan açıklamalara göre askerlik ve doğum borçlanmaları ile eksik prim günlerini tamamlayan ancak yine de emeklilik hakkını elde edemeyecek olan vatandaşların, başvuru yapmaları durumunda ödedikleri prim tutarını toplu olarak geri alabilecekleri ifade edildi.