Emeklilik için prim günü sayısı ve sigortalılık süresini yerine getirdiği halde, çalışma hayatına 8 Eylül 1999’dan önce başladığı için yaş şartı nedeniyle emekli olamayan kişilerin oluşturduğu Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) grubu için düzenleme çalışmaları son hızıyla devam ediyor.

EYT düzenlemesinin Meclis’e geldikten sonra yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte on binlerce vatandaşın EYT’li olmak için SGK’ya dava açabileceği ifade ediliyor. 2022 EYT son dakika gelişmelerinde neler yer alıyor?

EYT'lilerin maaş tarihi belli oldu! EYT'lilerin maaş tarihi belli oldu!

EYT KAPSAMINA ALINMAYANLAR NE OLACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT düzenlemesinin kapsayıcı, tek tip ve tek formül üzerinden olacağını, düzenlemenin Aralık’ta Meclis’e geleceğini açıklamıştı. Konuya ilişkin olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bilgi verdiklerini ifade eden Bakan Bilgin’in açıklamaları sonrası, staj ve çıraklık dönemi sigortalarının EYT kapsamına alınmayacağı bildirilmişti.

“İLK ETAPTA EMEKLİ OLACAK SAYISI 1 MİLYON”

eyt-ile-on-binlerce-kisi-mahkeme-yoluna-gidebilir (2)

Konuya ilişkin açıklama yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, “Düzenleme yapıldıktan sonra ilk etapta emekli olacak kişi sayısı 1 milyonun üzerinde. Dosya bazlı yaklaşık 12,5 milyon emeklimiz var. İlk etapta 1,5 milyona yakın kişinin emekli olacağı, sonra da sisteme girişin devam edeceği bir düzenleme olacak. Yaklaşık 3-4 milyon arasında vatandaşımızın bu kapsamda olduğunu tahmin ediyoruz, hepsi bir anda olmayacak” dedi.

“ON BİNLERCE KİŞİ DAVA AÇARAK EYT’Lİ OLABİLECEK”

Konuyu değerlendiren Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, “Bu süreçte yasanın yürürlüğe girmesiyle beraber EYT’li olmayıp, EYT’li olacaklar da olacak” dedi. Erdursun açıklamasında, “Çünkü 8 Eylül 1999 öncesinde çalışmaya başlamış ama işvereni o kişiyi sigortalı yapmamış. On binlerce kişi dava açarak EYT’li olabilecek. Borçlanmalarla emekli olabilecek” sözlerini dile getirdi.

Erdursun açıklamalarının devamında, “Şu anda SGK ve Çalışma Bakanlığı çok kapsamlı, çok derinlemesine bir çalışma yapıyor… Bundan sonra 8 Eylül 1999 tarihine kadar sigortalı olan herkes EYT’lidir. O kişilerin artık emeklilik yaşları değişti. Onlarla hiç işleri olmasın” dedi.