1999 senesinde yürürlüğe girmiş olan bir sigorta kanunu sebebi ile yaş faktörüne takıldıkları için senelerdir emeklilik haklarına kavuşamayan EYT’liler için son dönemece girildi. Sene başında yapmış olduğu açıklamada yıllardır süren bu eziyetin bu dönem itibari ile masaya yatırılacağını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, temmuz ayının başında söz konusu düzenleme çalışmalarını başlattı.

ÖSYM engelini aşan öğrenciler ev sahiplerine takıldı! Öğrencilere kiralık ev fiyatları cep yakıyor ÖSYM engelini aşan öğrenciler ev sahiplerine takıldı! Öğrencilere kiralık ev fiyatları cep yakıyor

Temmuz ayından bu yana devam eden ve yaklaşık olarak 5,5 milyon vatandaşı yakından ilgilendirdiği tahmin edilen EYT çalışmalarında son dönemece girildi. Çalışmaları tamamlamış olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bu hafta içerisinde dosyayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunacağı tahmin ediliyor. 
Vatandaşların kafalarında prim, sigortalılık süresi, kıdem tazminatı vb. konu başlıklarına ilişkin halen soru işaretleri varken konuya ilişkin açıklamalarda bulunan uzmanlar yeni yasanın kimleri, nasıl kapsayacağına ilişkin önemli bilgiler verdi. İşveren tarafını da yakından ilgilendiren yeni yasa ile birlikte senelerdir süren düzen bir kalemde değişmiş olacak. 

EYT YASA TEKLİFİNİN SUNULMASINA SON GÜNLER!

eyt-yasa-teklifi-icin-son-gunler-milyonlari-ilgilendiren-detaylar-tek-tek-belli-oldu (2)

Temmuz ayının başından bu yana gündemden düşmeyen EYT düzenleme çalışmaları resmen tamamlandı. Bu hafta içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın değerlendirmesine sunulacak olan çalışmalar, sonrasında Meclis’e götürülecek. 16 Aralık tarihine kadar bütçe görüşmelerini sürdürecek olan Meclis’in EYT için fazla mesai yapıp yapmayacağı merak edilirken yasanın en geç ocak ayı içerisinde yürürlüğe gireceği tahmin ediliyor. 

EYT DÜZENLEMESİNE İLİŞKİN DETAYLAR

Hem bakanlıktan hem de uzmanlardan gelen açıklamalara göre EYT yasası sigorta girişi 8 Eylül 1999 tarihinden önce olan ve prim gününü tamamlamış olan tüm vatandaşları kapsayacak. Prim gününü tamamlamış olan vatandaşlar ise askerlik ve doğum borçlanmaları ile sigorta giriş tarihlerini öne çekerek EYT’den yararlanabilecek. 

EYT kapsamına giriyor olmasına rağmen çalışmaya devam etmek isteyenler işveren ile anlaşmalarına bağlı olarak maaş almaya devam edecek. EYT’den yararlanıp emekli olmak isteyen çalışanlar için ise işverenlere kıdem tazminatı desteği verilecek. Kod 08 ile işten çıkan EYT’lilere direkt olarak emeklilik hakkı tanımlanacak. Yasanın çıkışını takip eden ayda EYT’lilere iki aylık maaş ödemesi yapılacak.