8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi olan ancak o dönem içerisinde gelen yeni bir sigorta kanunu kapsamında prim ve sigortalılık sürelerini doldurmuş olmalarına rağmen yaş faktörüne takıldıkları için yıllardır emekli olamayan vatandaşlar için bu sene itibari ile nihayet düğmeye basıldı. Uzun yıllardır emekli olamadıkları için büyük bir mağduriyet içerisinde olan vatandaşlar için geçtiğimiz aylarda EYT düzenleme çalışmaları başlatmış olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, geri sayıma başladı. 

Haziran ayının sonunda 3600 ek gösterge düzenlemelerini Meclis’e sunan ve hemen ardından da EYT düzenlemelerine başlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, milyonlarca EYT mağduru tarafından yakın takibe alındı. Yaklaşık olarak 5,5 milyon vatandaşı kapsayan düzenleme çalışmaları aralık ayı içerisinde Meclis’e sunulmaya hazırlanırken söz konusu düzenleme çalışmaları kapsamında emekli vatandaşların toplu paraya ulaşmalarını sağlayacak olan bir detay daha ortaya çıktı. 

Ticari ve ihtiyaç kredi faizinde limitler artıyor Ticari ve ihtiyaç kredi faizinde limitler artıyor

İKİNCİ TAZMİNAT DETAYI!

eyt-yasasi-icin-geri-sayim-devam-ederken-goz-ardi-edilen-o-detay-ortaya-cikti (2)

Geçtiğimiz günlerde EYT çalışmalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, teknik olarak çalışmaların sonlandığını ifade etti. EYT yasası için aralık ayına işaret eden Bakan Bilgin vatandaşları heyecanlandırırken Posta Gazetesi’nde yayınlanan bir haberde bilinmeyen bir EYT gerçeği daha ortaya çıktı.

Posta Gazetesi’nde yayınlanmış olan habere göre EYT düzenlemesi sonrasında emekliliğe hak kazanmış olan bir vatandaşın, aynı ya da farklı bir iş yerinde tekrar çalışmaya başlaması durumunda ikinci kez tazminat alma hakkına sahip olacağı bilgisi kaydedildi. 

SSK’LILAR İÇİN KRİTİK TARİH!

Yine Posta Gazetesi’nde yer alan habere göre emekli olan 4A’lı bir vatandaş çalışmaya devam etmek ister ise 1 Ekim 2008 tarihinden önce işe başlamış olup olmamasına veya o tarihten önce emekli olup olmadığına bakılıyor. Eğer tarih öncesinde emeklilik gelişmeleri yaşanmış ise SSK’lı kişinin tekrar çalışabilmesi için emekli aylığının kesilmesine onay vermesi ya da sosyal güvenlik destek primi kapsamında çalışması gerekiyor.