Eylül 1999 tarihinde getirilen bir sigorta kanunu sebebi ile emeklilik durumları tehlikeye girmiş olan milyonlarca vatandaş, sigortalılık sürelerini ve prim ödemelerini tamamlamış olmalarına rağmen yaş faktörüne takıldıkları için senelerdir yeni bir düzenlemenin yapılmasını bekliyorlar. Emekli maaşlarına kavuşabilmek ve sigortalılık dönemlerinde sarfetmiş oldukları emeklerin karşılığını alabilmek için hükümet yetkililerine seslerini duyurmaya çalışan EYT’li vatandaşların, bu sene Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan gelen müjdeli haber ile yüzleri güldü.

Temmuz ayının başında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından başlatılmış olan EYT düzenleme çalışmalarında yavaş yavaş sona gelinirken yeni yasanın kimleri, hangi kriterler çerçevesinde kapsayacağı merak konusu oldu. Halen birçok soru işaretine cevap arandığı yeni düzenleme çalışmaları kapsamında kendilerini ilgilendiren ayrıntılara ulaşmaya çalışan vatandaşlar için uzmanlardan yeni bir açıklama geldi. Askerlik görevini yapmış olan vatandaşları kapsayan açıklamalar, kamuoyu ile paylaşıldı.

ASKERLİK BORÇLANMASI İLE SİGORTALILIK TARİHİNİ ÖNE ÇEKMEK MÜMKÜN MÜ?

eytde-askerlik-borclanmasi-detayi-18-aylik-borclanma-ile-sigorta-giris-tarihinizi-one-cekeb (2)

Bir süredir devam eden EYT düzenleme çalışmalarının aralık ayı içerisinde Meclis’e sunulacağı ve oy birliğinden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile ocak ayında yasalaşacağı tahmin ediliyor. Çalışmalar devam ederken EYT kapsamından yararlanabilmenin yollarını arayan erkekler için uzman isimlerden yeni bir açıklama geldi. 

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre askerlik görevini sigorta girişinden önce gerçekleştirmiş olan erkeklerin askerlik borçlanması yapmaları durumunda ilk sigorta giriş tarihlerini askerlik tarihleri ile değiştirebilecekleri bilgisi kaydedildi. 18 aya kadar borçlanma yapılabileceğini belirten uzmanlar, böylelikle ilk sigorta giriş tarihinin Eylül 1999 tarihinden öne çekilebileceğini ifade etti. 

100 bin TL nakit desteği için Ziraat Bankası’ndan haber geldi! 100 bin TL nakit desteği için Ziraat Bankası’ndan haber geldi!

2022 ASKERLİK BORÇLANMASI

2023 yılında asgari ücret artacağı için borçlanma miktarlarının da değişeceğini ifade eden uzmanlar, EYT’den yararlanmak isteyen erkeklerin askerlik borçlanmalarını sene bitmeden yapmalarının avantajlı olacağına dikkat çekti. 

Askerlik borçlanmasına ilişkin bir hesap ortaya koymuş olan uzmanlar 1,5 yıl üzerinden yapılan hesaba karşılık gelen minimum tutarın, 37 bin 260 TL olduğunu ifade etti. 7,5 kata kadar yapılabilecek olan borçlanmanın üst limiti ise 279 bin 450 TL olarak açıklandı.