8 Eylül 1999 tarihinde getirilmiş olan bir sigorta kanunu sebebi ile milyonlarca vatandaşın emeklilik hayalleri ertelenmek durumunda kaldı. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yasa getirilmeden önce emeklilik için belirlemiş olduğu şartları sağlayan milyonlarca vatandaş, yeni yasanın gelişi ile birlikte yaş faktörüne takıldı. Bu, milyonlarca vatandaşın senelerdir emekli maaşlarına kavuşamamalarına sebep oldu.

Emeklileri heyecanlandıran 20 bin TL’lik müjde verildi! 3 gün içinde hesaplara yatıyor Emeklileri heyecanlandıran 20 bin TL’lik müjde verildi! 3 gün içinde hesaplara yatıyor

1999 senesinde yürürlüğe giren sigorta kanunu sebebi ile yıllardır emeklilik haklarına kavuşamayan ve kendilerine yapılan bu haksızlığın giderilmesi amacı ile uzun süredir devlet yetkililerine seslenen EYT’liler, bu senenin başında umutlandıran haberler ile karşılaştı. Yaklaşık olarak 5,5 milyon kişiden oluştuğu tahmin edilen EYT’li grubu için sene içerisinde çalışma başlatacaklarını müjdeleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, temmuz ayının başında dosyanın resmen açıldığını belirtti. 

Temmuz ayından bu yana süren EYT düzenleme çalışmaları, birçok vatandaşı emekli maaşına kavuşturmak üzere devam ediyor. Yasa teklifinin aralık ayının başı gibi Meclis’e sunulacağını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, ocak ayı itibari ile yasanın resmen yürürlükte olacağını ifade etti. Bu kapsamda geri sayım tüm hızı ile devam ederken EYT yasası kapsamında pek fazla bilinmeyen iki yeni detay daha ortaya çıktı. Kapsamı tam olarak netleşmemiş, netleşmiş olsa da kamuoyu ile açıkça paylaşılmamış olan yasadan iki ayrı grubun daha yararlanabileceği ortaya çıktı.

EYT’DE YURT DIŞI DETAYI!

eytde-bilinmeyen-detaylar-ortaya-cikti-o-grupta-yer-alanlar-ise-baslangic-tarihlerini-28-yi

Yapılan açıklamalara göre 20 yıllık hizmet süresini ve en az 5 bin günlük prim ödemesini tamamlayan EYT’liler, yasa ile birlikte emekli olabilecek. Bu kapsamda emekli maaşlarına kavuşmak adına gün saymaya devam eden EYT’liler için iki yeni detay daha ortaya çıktı. Buna göre SGK girişi bulunmayan ancak 25- 30 yıl boyunca yurt dışında çalışmış olan bir kişinin de borçlanma ile prim ödeyebileceği, hizmet edinebileceği ve buna bağlı olarak da EYT kapsamına dahil olabileceği öğrenildi.

TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ’NDE SATIŞ YAPANLAR DİKKAT!

İş Kanunu’nda yer alan ikinci bir detaya göre ise tütün, çay vb. ekip Toprak Mahsulleri Ofisi’nde satan vatandaşların 1994 yılına kadar yapılmış olan Bağ- Kur kesintilerini geri alarak sigorta girişlerini 28 yıla kadar geri çekebilecekleri ve EYT kapsamına dahil olabilecekleri bilgisi kaydedildi.