Sene sonuna doğru gelindiği şu günlerde ülkenin gündemi oldukça yoğunlaşmaya başladı. Bütçe görüşmeleri, enflasyon hesapları ve daha pek çok konu başlığı altında çalışmalar devam ederken milyonlarca vatandaş gözünü ocak ayı maaş zamlarına çevirdi. Senenin en büyük problemlerinden olan düşük alım gücünün yeni dönem ile birlikte iyileştirilip iyileştirilmeyeceği merak edilirken bir diğer önemli konu başlığı olan EYT’de gündemden düşmüyor. 

100 bin TL nakit desteği için Ziraat Bankası’ndan haber geldi! 100 bin TL nakit desteği için Ziraat Bankası’ndan haber geldi!

Senelerdir beklenen EYT düzenlemesi için temmuz ayının balında kolları sıvayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, aralık ayı içerisinde yasa tasarısını Meclis’e sunacak. Yeni EYT yasasının kapsamına ve içeriğine ilişkin halen muğlakta kalan bazı detaylar varken geçtiğimiz günlerde Külliye’de düzenlenmiş olan EYT zirvesinin ardından önemli bir iddia ortaya atıldı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar için yapılan düzenlemeye, tekrar bir yaş şartının ekleneceği ileri sürüldü. Bu iddia EYT’li vatandaşların büyük tepkisine yol açarken yaş iddiasının içeriği de belli oldu. 

BİR ARAYA GELDİLER!

eytde-buyuk-iddia-tekrar-yas-sarti-mi-gelecek-eyt-yasasi-ne-zaman-cikacak

Daha önce yapılan açıklamalarda aralık ayının ilk haftasında Meclis’e sunulacağı söylenen EYT yasa tasarısı, halen Meclis’e götürülmedi. Meclis’in yoğun takvimi sebebi ile ocak ayına kalacağı tahmin edilen EYT yasası için geri sayım devam ederken geçtiğimiz günlerde Külliye’de bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın önderliğinde düzenlenirken toplantıya başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati olmak üzere AK Parti TBMM Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı da katıldı. 

YAŞ ŞARTI İDDİASI!

Toplantının ardından EYT konusuna ilişkin flaş açıklamalar yapan ATV Ankara Haber Müdürü Salim Salimoğlu, şu ifadeleri kullandı: “EYT’li erkeklerin 50, kadınların ise 48 yaşında emekli edilmelerine dair bir yaş şartının getirilmesi için bir prensip kararı alındı.” Senelerdir EYT yasasını bekleyen milyonlarca vatandaş, bu ciddi iddianın ardından sosyal medya hesaplarından tepki gösterdi.