LGS'de 562 öğrenci tüm soruları doğru yanıtladı LGS'de 562 öğrenci tüm soruları doğru yanıtladı

Kamuoyu gündeminde emeklilikte yaşa takılanlar olarak bilinen EYT meselesinde her geçen gün yeni detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Milyonlarca kişinin yakından takip ettiği meselede tartışma yaratan birçok konu ilgiyle takip ediliyor. Prim ve yıl şartını sağlayan ancak yaşa takılan çok sayıda EYT mağduru için çalışmalar ise devam ediyor. 

EYT hakkında ortaya çıkan yeni detaylara göre, yasanın yürürlüğe girmesinin ardında on binlerce kişinin mahkeme yolunu tutabileceği aktarılıyor. Çok sayıda kişinin EYT’li olmak için SGK’ya dava açabileceklerine dair detaylar yeni bir tartışma da yarattı. 

EYT’DE SON DURUM NE?

eytde-ortaya-cikan-yeni-detay-tartisma-yaratti-bircok-kisiyi-etkiliyor-peki-eytde-son-durum (2)

EYT çalışmalarına hükümetin seçim öncesi hız vermesinin ardından her geçen gün konuya ilişkin yeni detaylar da ortaya çıkmaya başladı. EYT için kapsamlı bir çalışma yapıldığı ve Aralık ayında Meclis’e gelerek konunun yasalaşacağı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından ifade edilmişti.

Hollanda ve Almanya modellerinin dikkate alındığı ancak tek bir formülün masada olduğu aktarılıyor. Konuya ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan Bakan Bilgin, staj ve çıraklık döneminin sigortaların bu kapsamda yer almayacağı belirtilmişti. 

KİMLER EYT’DEN YARARLANABİLECEK?

EYT konusunda çalışmaların hız kazanmasının ardından detaylar gelmeye devam ediyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, EYT düzenlemesi ile ilgili olarak, düzenlemenin yapılmasının ardından ilk etapta emekli olacak kişi sayısının 1 milyonun üzerinde olduğu aktarıldı. Dosya bazlı ise yaklaşık 12,5 milyon emeklinin olduğu aktarıldı. İlk etapta 1,5 milyona yakın kişi emekli olacağı ve sonrasında ise sisteme girişin devam edeceği belirtildi. 

MASADA HANGİ FORMÜL VAR?

EYT çalışmaları kapsamında masada birçok farklı formülün yer aldığı ifade ediliyor. Kademeli olarak geriye çekilme seçeneklerinin de yer alması bekleniyor. Bir yaş sınırının da bu kapsamda getirilmesi konuşulan detaylar arasında yer aldı.