Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren EYT düzenlemelerine ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, düzenleme çalışmaları kapsamında prim farklılıklarına da el atılacağını bildirdi. 

BAKAN BİLGİN AÇIKLAMIŞTI!

Geçtiğimiz günlerde milyonları yakından ilgilendiren EYT konusuna ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, çalışmaları devam eden EYT düzenlemelerinde bir konuya daha el atılacağını bildirmişti. Bakan Vedat Bilgin, açıklamalarında şu ifadeleri kullanmıştı: “Esnafın mevzuat ile ilgili bazı sorunları var. Prim günü sayılarında oluşan farklılıklar ciddi bir sorun. Bizim bunu eşitlememiz lazım. Bu farkları eşitleyecek bir düzenleme çalışması yürüttüğümüzü sizlere söyleyebilirim. Bu konuda emekliliği hak etme şartlarını standart hale getirmemiz gerek. Bu eşitleme hem farklı meslek gruplarında faaliyet gösteren çalışanlar arasında oluşan adaletsizlik duygusunun ortadan kalkmasını sağlar hem de devlet ile toplum arasında oluşan güven duygusunu güçlendirir.”

ÖSYM engelini aşan öğrenciler ev sahiplerine takıldı! Öğrencilere kiralık ev fiyatları cep yakıyor ÖSYM engelini aşan öğrenciler ev sahiplerine takıldı! Öğrencilere kiralık ev fiyatları cep yakıyor

FİRMA SAHİPLERİ ÇALIŞANLARINDAN DAHA GEÇ EMEKLİ OLUYOR!

eytde-son-dakika-gelismesi-bag-kur-ve-ssk-icin-prim-farklari-esitlenecek (2)

Şu an yürürlükte olan emeklilik kanunlarına göre Bağ- KUR’lular ile SSK’lılar farklı prim günlerini tamamlayarak emekli olabiliyorlar. Geçerli kanunlara göre firma sahipleri emekli olabilmek için çalıştırdıkları personellerden daha fazla prim ödemesi yapmak zorunda olmalarına rağmen onlardan daha düşük emekli maaşı ile karşı karşıya kalıyorlar. 

Yürürlükte olan emeklilik kanunlarına göre 1995 yılında Bağ- KUR’lu olan bir kadın sigortalının emekli olabilmek için 7 bin 200 günlük prim ödemesini tamamlaması gerekirken aynı şartlarda olan bir erkek sigortalının emekli olabilmesi için 9 bin günlük prim ödemesini tamamlaması gerekiyor. Yine aynı tarihlerde SSK’lı olarak işe başlayan bir vatandaş emekliliği hak edebilmek için 570 günlük prim ödemesini yapması gerekiyor. Prim ödemeleri arasında oluşan bu fark, vatandaşları ciddi derecede mağdur ediyor. 

EYT DÜZENLEMELERİ NE ZAMAN SON BULACAK?

Geçtiğimiz günlerde EYT konusuna ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, teknik çalışmaların tamamlandığını bildirdi. Düzenleme çalışmalarının aralık ayı içerisinde Meclis’e sunulması bekleniyor.