Sosyal Güvenlik Kurumu’nun belirli şartların sağlanması durumunda tanımlamış olduğu emeklilik hakkı, yaşlılık dönemini maddi olarak garanti altına almak isteyen vatandaşların birincil gündemlerini oluşturmaktadır. Bu kapsamda sigorta kanunu tarafından belirlenmiş olan yaş, sigortalılık süresi ve prim ödemesi şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu 3 şartı sağlayan tüm vatandaşlar kendi çalışma hayatları, yaşları, prim ödeme tutarları ve dahil oldukları meslek gruplarına bağlı olarak hesaplanan tutarlarda emekli maaşı almaya hak kazanmaktalardır. 

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun vatandaşlara tanımladığı emekli olma hakkı, seneler önce gelen bir sigorta kanunu sebebi ile o dönem içerisinde milyonlarca vatandaşın mağdur olmasına ve söz konusu mağduriyetin günümüze kadar ulaşmasına sebep olmuştur. Prim ödemelerini ve sigortalı olma sürelerini doldurmalarına rağmen kanun kapsamında yaşa takılan milyonlarca vatandaş, yıllardır emekli olmayı beklemektedir. 

Ev Hanımlarına müjde 7500 TL emekli maaşı alacaklar Ev Hanımlarına müjde 7500 TL emekli maaşı alacaklar

Yıllardır vatandaşlar tarafından talep edilen ancak yoğun ülke gündemi ve uygun olmayan mali durum sebebi ile bir türlü gündeme alınmayan EYT sorunu, nihayet bu sene Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ele alındı. Söz konusu EYT çalışmalarının teknik kısmının tamamlandığını ve yeni yasa teklifi için aralık ayını işaret eden yetkililer vatandaşları umutlandırırken uzman isimden kritik bir açıklama geldi. 

ERKEN EMEKLİLİK MÜMKÜN!

eytde-son-dakika-gelismesi-duyuruldu-uzman-isim-hesabini-ortaya-koydu-gunluk-69-tl-odeyerek (2)

EYT yasasına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, birçok vatandaşın EYT kapsamında değerlendirilmesine engel olan eksik prim günlerinin olduğuna dikkat çekti. Sigortalılık süresini doldurmuş olmasına ve 1999 yılı öncesinde sigorta girişi yapılmış olmasına rağmen bazı vatandaşların prim günlerinin eksik olduğunu ifade eden Erdursun, yeni EYT yasasından yararlanabilmek için prim ödemelerinin tamamlanması gerektiğini belirtti. 

Prim ödemelerinin askerlik ve doğum borçlanmaları ile tamamlanabileceğine ve bu sayede de erken emekli olunabileceğine dikkat çeken Uzman Erdursun, şu ifadeleri kullandı: “Günlük borçlanma yapılabilir. Alt tutar günlük 69,02 TL’dir. İsteyen kişiler 7,5 katına kadar ödeme yapabilir. Günlük azami limit ise 517,65 TL olarak belirlenmiştir.”

EYT YASASI NE ZAMAN ÇIKACAK?

Sigorta girişi 8 Eylül 1999 tarihinden önce olan vatandaşları kapsayacak olan EYT yasası için geri sayım devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, söz konusu teklifi aralık ayı içerisinde Meclis’e taşıyacak.